Marathon/Halvmarathon utomlands

2024

Svenskar i USA – inne
Svenskar i USA – ute
Övriga svenskar utomlands – inne
Övriga svenskar utomlands – ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

RESULTAT

19.5 RIGA, LAT (Riga Marathon)Resultat
M 10 km: 2) Otto Kingstedt 30:38 (5 km 15:22), 4) John Kingstedt 31:08 (15:22).
M 5 km: 1) David Nilsson 14:47, 5) Fredrik Uhrbom 15:46.

12.5 SALZBURG, AUT (Salzburg Marathon)Resultat
K 10 km väg: 1) Carolina Johnson 35:00.

5.5 KØBENHAVN, DEN (Copenhagen Marathon)Resultat
M: 6) Archie Casteel 2:11.23 (5 km/10 km/halvmarathon 15:18/3053/1:05:17), 27) Frej Ersa Engberg 2:27:28 (34:36/1:13:24), … Fredrik Überbacher 2:31:53 (1:15:51), Martin Holm 2:34:51 (1:14:16), Jonathan Flod 2:35:58 (1:15:27), Magnus Åhsberg 2:36:15, Anton Nordek 2:36:25, Patrik Persson 2:36:57, Emil Roos 2.38:04, Niklas Ahlund 2:38:20, Gustav Wiking 2:38:22, Mattias Wellermark 2:39:31, Niklas Ravenna Vernersson 2:40:54, Fredrik Jansson 2:41:10, Petter Åström 2:41:19, Kalle Brunnstedt 2:43:06, Jonatan Bengtsson 2:43:32, Jeppe Skov Andersen 2:43:45, Anton Östman 2:43:59, Mattias Bäckström 2:45:51, Daniel Oltegen 2:46:05, Max Harris 2:47:04, Erik Landström 2:47:13, Johan Mellander 2:47:26, Andreas Thell 2:47:39, Viktor Lindelöw 2:47:40, Mats Millnert 2:47:44, Mikael Eriksson 2:47:58, Mats Aaman 2:38:30, Sebastian Weidenheim-Lindén 2:48:53, Jonas Sundin 2:49:39, Max Rafsten 2:50:28, Sebastian Borring 2:50:54, Daniel Andersson 2:50:57, Robert Stig-Jacobsson 2:50:58, Anton Lindholm 2:51:17, Oskar Brännfors 2:51:40, Thomas Nilsson 2:52:16, David Mucchiano 2:52:23, Damjan Nikolic 2:52:26, Daniel Arvidsson 2:53:19, Aron Tesfaghebriel 2:53:24, Rickard Andersson 2:53:33, Johan Vallon-Christersson 2:53:58, Erik Berglund 2:54:18, Martin Knaust 2:54:58, Oskar Simann Axz 2:55:07, Andreas Lundegård 2:55:07 (1:15:21).
K: 27) Malin Gibrand 2:55:07 (halvmarasplit saknas), … Antonia Herhold 3:00:59 (1:29:21), Linnea Öberg 3:01:49 (1:30:44), Karin Lagerström 3:08:33 (1:31:21), Anna Allert 3:09:46, Isabelle Johansson 3:11:32, Vanessa Werkelin 3:16:14, Annika Lilja 3:16:36, Gabriella Söderman 3:17:40, Katarina Widing 3:21:38.
Anm: Alla tider ovan är bruttiotider. Malin Gibrand står som 28:a i resultatlistan (som är baserade på nettotider) men var i verkligheten 27:a i mål (enl bruttotiden).
Eftersom alla placeringar alltså är gjorda efter nettotider gav jag snabbt upp att försöka jobba fram placeringar utanför topp-30.

4-5.5 GENÈVE, SUI (Genève Marathon)Resultat
Dag 1
M 10 km väg: 4) Filip Johansson 31:20.

1.5 KATOWICE, POL (Silesia Pólmaraton)Resultat
M½: 1) David Nilsson 1:09:07 (10 km 33:17).
Anm: Det står i resultatlistan ”nettotider” men eftersom Dsvid vann och ganska säkert stod i första ledet vid sgtarten är för honom bruttotiderna samma som nettotiderna.

1.5 GRUE, NOR (Grue Halvmaraton)Resultat
M: 1) Linus Rosdal 1:04:16, 2) Otto Kingstedt 1:04:44, 3) Jesper Lundberg 1:05:58, 10) Markus Living 1:09:49, 17) Noah Brautigam 1:11:20, 21) Niklas Norman 1:12:10.
M 10 km väg: 2) Elias Björnson 31:45, 3) David Kjellén 31:49, 4) Niklas Wassberg 31:52, 6) Robert Olsson 33:09, 13) Martin Kjäll-Ohlsson 34:13.
K: 2) Johanna Larsson 1:18:46.
K 10 km väg: 2) Lovisa Modig 34:46.
Anm: Inga officiella mellantider vid 5 eller 10 km.

28.4 HAMBURG, GER (Marathon Hamburg)Resultat
M: 14) Ebba Tulu Chala 2:13:15 (5 km/10 km/halvmarathon 15:03/30:05/1:03:47), 66) Nils Hemström 2:37:20, 80) Andreas Ingberg 2:38:59, 82) Andreas McConnville 2:39:23,
K: … Lena Lönnemark 3:18:28, Elin Wilson 3:19:45,

27.4 ST. PAUL – MINNEAPOLIS, MN (Get in Gear Half marathon)Resultat
K: 1) Weronika Brzuchalska 1:21:07.
Anm: Loppet  startade alltså i St. Paul och hade målet i Minneapolis.
Den i år nya bansträckningen innebar ett fall på 35 m från start till mål, dvs mer än den för rekord tillåtna gränsen på 1 promille.
Inga officiella mellantider vid 5 eller 10 km utan bara halvvägs och vid 10 miles (16.09344 km).

21.4 GREENWICH – LONDON, GBR (London Marathon)Resultat
M: … Sebastian Backman 2:43:15, Johan Ewald 2:48:25, Marcus Sandberg 2:48:26, Charlie Strandberg 2:51:57, Per Stefan Jonsson 2:58:09.
K B: … Linda Gistedt 2:54:02 (halvmarathon 1:28:04), Antonia Herhold 3:01:03 (1:26:19), Tina Bergman 3:02:05 (1:27:05), Mikaela Maillefer 3:06:48, Sofie Lindevall 3:07:10, Maria Alin 3:08:25, Amelie Karlsson 3:20:02, Suzanne Uhlén 3:25:26, Klara Lyne 3:28:45.
Anm: Tiderna ovan är resp löpares officiella nettotid plus tidsdiffen mellan deras start och starten för den manliga eliten och den första gruppen av icke-elit.

21.4 WIEN, AUT (Vienna City Marathon)Resultat
M: 102) Mikael Tisjö 2:42:59, … Andreas Andersson 2:49:01, Fredrik Olsson 2:50.49, Fredrik Broman 2:51:55.
K: 51) Tina Ekenkrantz 3:15:29, … Sara Kvarfordh 3:27:48.
K½: 11) Linda Morin 1:26:00 (10 km 40:03).

21.4 ZÜRICH, SUI (Zürich Marathon)Resultat
M: 81) David Sjögren 2:47:06.
M½: … Albert Hellman 1:16:53.
M 10 km väg: 8) Filip Johansson 31:12.
K: 64) Caroline Lidebjer 3:23:11.
K 10 km väg: 1) Anastasia Denisova-Thor 33:07, 11) Pernilla Wikström 39:29.

20.4 MAGALUF, ESP (Half Marathon Magaluf) – Resultat
K: 3) Isabelle Öblom Delattre 1:22:50.

15.4 HOPKINTON – BOSTON, MA (Boston Marathon)Resultat
M: 113) David Nilsson 2:30:58 (5 km/10 km/halvmarathon 14:54/30:34/1:06:01), Daniel Pärmenäs 2:47:51, Albin Alsiö 2:50:32, Dan Stjärnström 2:50.50, Emil Luusua 2:53:32, David Reveman 2:54:16, … Anders Szalkai 3:00:10.
K A: 28) Johanna Bäcklund 2:43:01 (37:16/1:18:55), B: … Gloria Vinstedt 3:13:29, Kristin Eklöf 3:19:55, Lisa Abrahamsson 3:21:48, Karin Schön 3:27:01.

14.4 HANNOVER, GER (Marathon Hannover)Resultat
M: … Marcus Johansson 2:39:45, Philip Arvidson 2:41:21, Herman Degselius 2:42:32, André Hermansson 2:44:25, Björn Hummedal 2:44:25, Jacob Lapidus 2:48:47, Micael Waldenborg 2:55:01, … Samuel Tsegay bröt (10 km/halvmarathon 30:11/1:06:01).
M½: 12) Leo Teissl 1:11:47 (10 km 34:13).
K½:  Marie Dasler 1:28:37.

7.4 BERLIN, GER (Berliner Halbmarathon)Resultat
M: 42) Kristofer Låås Keep Up 1:07:29 (5 km/10 km 15:34/31:24), 67) Hugo Lindell Akele 1:09:51 (16:24/32:59), 72) Albin Lilleström Akele 1:09:58 (15:56/32:21), 76) Andreas Lundegård Studenterna 1:10:13 (16:27/32:57), 82) Fred Grönwall Studenterna 1:10:51 (16:41/33:34), 101) Tony Hatefnedjad Hälle 1:11:49 (16:09/33:01), 104) Niklas Wiberg Hälle 1:11:51 (16:01/32:56), … Martin Jarbeck Studenterna 1:12:15 (16:42/33:49), Hjalmar Selskog IKHP 1:12:27 (16:12/33:43), Erik Nero Mullsjö SOK 1:12:28, Alexander Berg Rendahl Studenterna 1:12:44 (16:58/34:11), Björn Morén Akele 1:13:12, Martin Svanborg Bromma 1:13:13 (16:17/33:14), Marcus Hallbäck Better RC 1:13:37, Albin Larsson 1:13:39, Oskar Jönsson Örgryte 1:13:44, Fredrik Skoglund Örgryte 1:13:49.
K: 21) Johanna Larsson Örgryte 1:17:26 (17:22/35:35), 28) Frida Michold Akele 1:18:55 (18:53/37:40), 39) Annika Andersson Keep Up 1:21:00 (18:22/37:36), 58) Anna Jonsson Studenterna 1:23:59 (18:36/38:09), 61) Michelle Schnellbacher Hälle1:24:25 (19:24/39:51), 65) Elmina Saksi Tjalve 1:24:40 (19:42/39:31), 77) Malin Gibrand Studenterna 1:25:40 (19:34/39:50), 94) Kristin Nyström Akele 1:27:12.

7.4 LINZ, AUT (Linz Donau Marathon) – Resultat
M: -) Samuel Tsegay bröt (10 km/halvmarathon 29:39/1:03:29), -) Samuel Russom bröt (30:36)
M½: 9) Kristoffer Linna 1:15:31 (10 km 34:57)

6.4 PRAHA, CZE (½Maraton Praha) Resultat
K: 14) Julia Nilsson Pallas 1:17:44 (5 km/10 km 17:36/35:40), 45) Louise Davidsson Warbergs RC 1:28:30.

2023

26.3 WELS, AUT (Welser Holter Halbmarathon)Resultat
M: 8) Leo Teissl 1:15:15

 

BOK: SVERIGE-BÄSTA 2021

ÅRSBOKEN

FÖLJ FRIIDROTTAREN PÅ SOCIALA MEDIER

SENASTE ARTIKLARNA

NYHETSBREV

Nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Nyhetsbrev

ARKIV

Svenska truppen