SM-poängtabellen i friidrott

 

Sammanställd av Jonas Hedman, jonas.hedman@friidrottaren.com i samarbete med Elitklubbarna.

Direktlänk till SM-poängtabellen: 2017, 2016, 2015, 2014, 2013 (extern länk), 2012 (extern länk)

SM-poängtabellen bygger på poäng för de sex främsta i alla friidrottsgrenar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne enligt poängfördelningen 7, 5, 4, 3, 2, 1. Om det är färre än 6 tävlande/resultat i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så har endast de med placeringar i finalen fått poäng.

Välj år

SM-poängtabellen 2017

PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons
1Malmö AI587.597316366.5744103347577141262491128867
2Ullevi FK58671.511010279.515691525621012630312687181.59108
3Hässelby SK48910170975011383731246231271928741719512
4Örgryte IS369.555583785501846640.51021131347113563
5Spårvägens FK368142102461612627171819114824412135
6Turebergs FK364.57943.52530172662884115622211457122.5965
7Mölndals AIK31417225232128307177033131619483914
8Upsala IF295.52719.525224442842589141316103946.5232
9Huddinge AIS28578272810231023501113122192142105277
10Sävedalens AIK278.535.588218863442021614141139123.5567
11Täby IS2671016128363403081211016156372641
12IFK Växjö22018.51313.563022826503386142831.511
13Hammarby IF204291033272720141124349711273921
14IF Göta Karlstad195.54229.5202023101371318121183171.573
15Hälle IF17831711993314226134623102923
16Västerås FK1762518181320121159106102625112
17Högby IF16884461726535137727123
18IK Ymer159.519278.517318194861262419111
19Falu IK1581391254826210331254212213
20KFUM Örebro154.510.522326.581922.5221828381932.5212
21IFK Lidingö15119.51214934844235.54561531.512
22Tjalve IF Norrköping132.51111922433339.565718111
23Hellas FK1243109286141133173
24Gefle IF123.57121964211.5912576417193
25Linköpings GIF115.53199301242.5466163
26IFK Helsingborg109.5626131231910.523982061
27IF Kville1005283302863841551
28Göteborgs KIK8211.51817.525911651211.511
29Eskilstuna FI78101263872317311101
30KA 2 IF75915724743148
31Umedalens IF62.51526512544.543181
Motala AIF62.51221432.524149123
33AIK621542132172439
34IFK Märsta6060639
35Nyköpings BIS5713831523510
36Hovslätts IK562223214313362
37Athletics 24Seven SK547222561182931
IFK Lund544.51.512243183256
39Skellefteå AIK47583625331751
40IFK Göteborg4653285233145
41FIF Gnistan45152462571511
42IFK Sunne441119773216111
43IK Lerum FI43.54542.528224
44Ärla IF437333617
45Thorengruppen TFC40159512441225151
46Höörs IS385517112327
47Bollnäs FIK37.551611140.5222621121
48Falkenbergs IK3333031153
49Trollhättan FIK312831225
50KFUM Arvika288128121481
51IK Orient27.5712935.513471
52Trångsvikens IF2753712121451
53Bromma IF26555101224
Valbo AIF26261315
Habo FIF-0426129592133
Råby-Rekarne FI26151192114
57Wärnamo SK2541011123
Åhus FIK2543315123
59Finspångs AIK236107112161
SK Bore2331461233
61Högbo GIF22418235
Lidköpings IS2241441124
63Rånäs 4H21.5417.512341
64Östersunds GIF211215311
Tranås AIF21211113
66Kvarnsvedens GoIF192314222
67Kalmar SK1744724
Visby IF Gute17413134
69Ängelholms IF1616123
70Timrå AIF152355222
Karlskoga FI1511422
Tingbergs AIS1515213
73Luleå FI14.519.5422
74Ununge IF1414112
F Stenungsunds FI1414112
Kyrkhults SK147722
IK Wilske141422
Åsbro GoIF1414112
79Piteå IF134333
Södertälje IF134912341
81IK NocOut.se12121121211
Enköpings AI124811
83Runacademy IF111122112
Eksjö Södra IK1163211
IK Westmannia1172211
86FIK Färjestaden10.510.5112
Östhammar FI10.510.5
IK Hakarpspojkarna10.534.5217.5
89Kils AIK101011
Rydö ASK101011
IK Sisu106411
FK Athlet1019
Strands IF10373
IFK Umeå10433
Iggesunds SK1046
Djurmo Sifferbo IF1010112
IF Linnéa10552251
IFK Halmstad1037113
Tanums IF101011
100Nedre Soppero IK9126113
F Bålsta IK9162111
Oskarshamns SK9911
Strömstad LK99112911
Tyresö FK91811
Set Sail IF927112
Katrineholms SK94511241
107IF Hagen81711
Stora Skedvi IK8811
Öresund FK81711
HaparandaTornio TFC8811
IF Rigor81711
112Säffle FIK73411
Eslövs AI77
Danderyds SK761
Falköpings FIK734
Mälarhöjdens IK734
Väsby IK7711
Hanvikens SK7711
Söderhamns IF7711
120Haparanda SKT6222
Laholms IF66
Järvsö IF62411
SOK Knallen666
124Vallentuna FK5511
Sundsvalls FI523
Estuna IF5511
IK Akele5511
Ljungby FIK54111
Klippans FK5511
IF Vingarna5511
Sollefteå GIF5511
Varbergs GIF523
Sågmyra SK5511
Istrums SK5511
IFK Tumba54111
Björnstorps IF55
Kungsängen FK5511
138IFK Skövde4411
Hemlingby LK441141
IFK Trelleborg441141
Åsarna IK4411
Friskis&Svettis Borlänge4411
Team Ultrasweden LK441141
Hässleholms AIS4411
Stocksäters IF4411
Heleneholms IF4411
Strömstads IF413
Åkersberga SK44
Alingsås IF44
Bohus IF4411
SLK Oxelösund431
152Säters IF33
Sundbybergs IK33
Österhaninge IF33
155Riviera FI22
Trosa Atletik IF22
IK Hinden22
FK Studenterna222
Glanshammars IF22
Axa SC222
Alvesta FI222
IF Udd22
Örebro AIK222
164IFK Mora111
Angereds IS111
Västerås LK111
Dala-Järna IK11
Marieby GoIF11
Enhörna IF111
Villstads GIF111