SM-poängtabellen i friidrott

 

Sammanställd av Jonas Hedman, jonas.hedman@friidrottaren.com i samarbete med Elitklubbarna.

Direktlänk till SM-poängtabellen: 2016, 2015, 2014, 2013 (extern länk), 2012 (extern länk)

SM-poängtabellen bygger på poäng för de sex främsta i alla friidrottsgrenar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne enligt poängfördelningen 7, 5, 4, 3, 2, 1. Om det är färre än 6 tävlande/resultat i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så har endast de med placeringar i finalen fått poäng.

Välj år

SM-poängtabellen 2016

PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons
1Ullevi FK641.8380118.3312548121.55521203016730313495198.3312613
2Hässelby SK62910716473623362224629102133392496271121812
3Malmö AI5216555351061642561049871830262581120488
4Spårvägens FK421.51391081949.510743826752317165624715910
5Sävedalens AIK3433653332914603311526538191994789353
6Örgryte IS3345161284037261151114911191646112475
7Huddinge AIS329.575124954441.5121523142331218114187452
8Hammarby IF300631134165682320916871713104074533
9Upsala IF281.519.5264261750131734361311143821.51
10Mölndals AIK2101418.5183492030.54813584162832.512
11IFK Lidingö205.53.5481532185484242611872651.542
12IF Göta Karlstad2013835105278524112912782773524
13IK Ymer196.52054411.568231524132711712302511
14Täby IS19425.54.5421268112532712811113025.521
15Turebergs FK17732193010225221011114511102651123
16IFK Växjö17431016337.555.511227268923131
17Västerås FK167228111111783914637882330122
18KFUM Örebro164162231910142322142149122538124
19Högby IF15617652681248528107252322
20Gefle IF151.51115.52448.59.52327117952126.522
21IFK Helsingborg148.3349.3341736291288127952113.331
22Eskilstuna FI12261102669105591961434
23Tjalve IF Norrköping109394352854101174314121
24Falu IK106.521419.598134010823131611
25Hellas FK99731195110231571
26Linköpings GIF981173142835444121
27Göteborgs KIK87.56.53497184191116.5
28KA 2 IF862619323222335112
29IFK Tumba85576310622105
30Motala AIF70610182344421061
31IFK Märsta6915711524111
32Hälle IF62202011434323840311
33Umedalens IF58110182951281
34Athletics 24Seven SK56112222151393333
Kalmar SK563111923227113
36Hovslätts IK5271119213415
37Trollhättan FIK492325227823272
IF Kville497116241133771
39Östersunds GIF48.538257.551337
40IK Stål48154224281
41Ärla IF478352291326
42Nyköpings BIS42.5725.5102136
43Kyrkhults SK4252982327
FIF Gnistan4251225242851
45Brattås CK41224543323162
Habo FIF-04413254224
47IK Orient40.338.337413531458.332
48IFK Sunne3915241337
Öresund FK391514210721141
50Falkenbergs IK3838415
51IK Norrköping FI35.5629.51225
52Sundsvalls FI351818811351
IF Hagen352447314
SK Bore353723231153
55Falköpings FIK321220235
56IK Hakarpspojkarna30.542.571521346.5
57IFK Lund3032.54.56951125.5
IK Lerum FI30210161133
59FIK Färjestaden29.529.5235
60IFK Umeå29125481121211
61Trångsvikens IF28251832132
Bromma IF2874314112
63IFK Göteborg265271212351
Skellefteå AIK266210831461
65Bollnäs FIK24761112141311
66Katrineholms SK238154481
KFUM Arvika231492114
Tranås AIF237161113
69Timrå AIF2281221124
70IF Vingarna212133
F Bålsta IK21921022111
72Järvsö IF20317134
73Råby-Rekarne FI1921583222
Strands IF19414121341
75IK Sisu18.518.522
76IK Wilske1818213
77Karlskoga FI17143112
Kils AIK1755712351
79Ängelholms IF16161113
Kongahälla AIK1615133
IK Akele162113222
82Wärnamo SK1434711
Ljungby FIK1414112
Laholms IF1414112
Strömstad LK14142131421
86Danderyds SK1366111
87IFK Mora12372113
Väsby IK1253411251
Södertälje IF125432251
Alunda SK1212112
Åhus FIK12336
Stora Skedvi IK1212112
Valbo AIF1212112
F Stenungsunds FI127511271
95Rydö ASK1138113
Varbergs GIF116522
Finspångs AIK11164111
98Stocksäters IF102811
IF Udd101011
100Vallentuna FK9324113
Lidköpings IS941422
Söderhamns IF9261
103Sundbybergs IK817111
Marieby GoIF8822
Ystads IF8811
106Piteå IF7412
IFK Kristinehamn7711
IK Westmannia7711
Dala-Järna IK7711
Eksjö Södra IK752
FK Studenterna7341171
Istrums SK7412
Stensjöns IF7711
Örebro AIK7347
115IK Hinden6611
Säters IF633
Enköpings AI6611
Örbyhus IF64211
Visby IF Gute6611
Mariestads AIF6611
Luleå FI62411
122Klippans FK5.531.51
Hanvikens SK5.54.5111
124Ockelbo SK551151
Enhörna IF551151
Österhaninge IF55
IFK Halmstad5511
IK Bergaström5511
129Haparanda SKT4.53.51
130Lomma FIK44
Rånäs 4H441141
Kungsängens FK4411
Tanums IF4411
IK Nocout.se444
Eslövs AI4411
Heleneholms IF4411
137Säffle FIK33
Sollefteå GIF33
Set Sail IF33
Alvesta FI333
Gottsunda IF33
Alingsås IF33
Leksands FIK33
Höörs IS33
IF Rigor321
146Glanshammars IF22
Nedre Soppero IK22
IFK Trelleborg2111
Tyresö FK22
Strömstads IF22
IK Trasten222
Iggesunds SK22
153IK Heros11
Tierps IF11
Bottnaryds IF11
Håfreströms IF11
Gällivare SK11
Båstads GoIF11
Björnstorps IF11