SM-poängtabellen i friidrott

 

Sammanställd av Jonas Hedman, jonas.hedman@friidrottaren.com i samarbete med Elitklubbarna.

Direktlänk till SM-poängtabellen: 2017, 2016, 2015, 2014, 2013 (extern länk), 2012 (extern länk)

SM-poängtabellen bygger på poäng för de sex främsta i alla friidrottsgrenar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne enligt poängfördelningen 7, 5, 4, 3, 2, 1. Om det är färre än 6 tävlande/resultat i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så har endast de med placeringar i finalen fått poäng.

Välj år

SM-poängtabellen 2014

PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons
1Hässelby SK762.5132173591023640315243.5412427353345113305161315
2Malmö AI624.583983452105455530.593816433022951819138
3Spårvägens FK448186855453401410625221663271131512
4Ullevi FK426.558.56778.584121418.55.53731.561417211856125.5466
5Hammarby IF3195462233762242381531012151542116725
6Sävedalens AIK3055277364612165126265319189463221
7IFK Växjö296251816153098334.5139.5481019124143113
8Huddinge AIS285401943474514311153810141416445972
9IF Göta Karlstad256.531.54827254072252316917993579.5542
10Örgryte IS23859401228382744261210153799566
11Upsala IF2321333125266511719262135121633161
12Täby IS219217515274162947129118281911
13Mölndals AIK215.526330371092829.51311376128268
14IFK Lidingö1757584924485216277102465244
15Västerås FK167.531311172052.5423141078823161
16IFK Tumba157.51127587.5852931176241311
17Falu IK15510.5231757828371.59551910.51
18Linköpings GIF138.523816396.532596318
19KFUM Örebro1381626.59620.536251784416161
20IFK Helsingborg1363252367393714399213
IK Ymer1366.5104279.5221442458541716.52
22Hälle IF1303174714131253201051141
23Tjalve IF Norrköping108.5231713369.519661134022
24Turebergs FK10332185562413436133222
25Gefle IF95561831229184327121111
Göteborgs KIK95156234713166131
27Habo FIF-0484552715863451251
28Motala AIF69133391444311
Brattås CK69521291427211
30IFK Lund67284447113519101
Eskilstuna FI6714122811245110142
32Öresund FK6645923121342399
33Danderyds SK58212443148
34Kils AIK57531212515526881
35Ljungby FIK5414236110617142
IK Lerum FI54478351326
37Nyköpings BIS5356348437
38SK Bore521683766
39Hässleholms AIS4911102841381111
IFK Umeå4920117384483132
41Hellas FK4551921018142751
IK Norrköping FI45722547133771
Lidköpings IS45453238
44IFK Sunne44112762215111
45FIK Färjestaden438134145
46IK Orient4243128141213641
47Fredrikshofs FI4013272226131
48Ärla IF393842422373
49IFK Kristinehamn3612195426
50Wärnamo SK35105202226
KA 2 IF35211116511242
52IK Hakarpspojkarna34.54197.542354
53Kvarnsvedens GoIF34415510122541
54IK Stål3323144
55Sundsvalls FI32.52148.5172242
56Varbergs GIF32411263115
Tranås AIF32281211113
58Kalmar SK313951433
59Vallentuna FK30129235
Högby IF301193124112111
61FK Studenterna29920121429121
62Östersunds GIF28121222134
Sundbybergs IK284915121441
64Råby-Rekarne FI26315116223
Trångsvikens IF267145112471
66Athletics 24Seven SK2410347213131
67Hovslätts IK23.51.515341341.5
68F Gotländsk FI21165213
Björnstorps IF2110831341011
70Glanshammars IF20754433
Timrå AIF20569123
IK Hinden205123123
73Hanvikens SK19.50.5136220.5
74Dala-Järna IK1919213
Strömstad LK19192131921
IF Kville19577213
IF Castor1919213
78Laholms IF1818213
Tierps IF1848622
Umedalens IF1817102131
Trollhättans IF181152112
82IF Hagen171722
Trollhättan FIK17215123
84Katrineholms SK1641212341
IK Wilske161622
IK Westmannia16161113
87Rånäs 4H151411121411
Bollnäs FIK158432282
89FIF Gnistan1441011241
IFK Märsta1414112
F Stenungsunds FI147161171
Piteå IF14103122
93Finspångs AIK134911
Falköpings FIK13121112
95Kongahälla AIK125711
Hallens SK1212112
IFK Göteborg1212112
Istrums SK1221022
Södertälje IF1274111271
Falkenbergs IK12335111
F Bålsta IK124262241
102Flens FS114711241
103Åhus FIK107311
Bohus IF101022
Dals Södra FFI101011
Skellefteå AIK1028112
IF Rigor104622
Bromma IF10352113
109Järvsö IF97211
Ystads IF96311
Riviera FI96311
IF Udd97211
113Mälarhöjdens IK8134
Strands IF817111
Högbo GIF8811
Åkersberga SK8332
Söderhamns IF8233
Oskarshamns SK8811
Nedre Soppero IK8822
Alingsås IF82611
IFK Strömsund84422
Eslövs AI81711
123IK Akele72322
Arvika IS7711
Sollefteå GIF7711
Team Ultrasweden LK771171
127Djurmo Sifferbo IF6611
Öbacka LK66
Karlskoga FI6611
130IK Heros55
Villstads GIF514111
KFUM Arvika5511
SOK Knallen5511
134Väsby IK4.540.51141
135Västerviks IF4411
IFK Trelleborg4411
Enhörna IF441141
IFK Mora413
Örbyhus IF4411
Lidköpings VSK4222
Håfreströms IF4411
LK TV-88441141
Klippans FK431
IFK Sala4411
145Höörs IS33
Apladalens LK333
Ununge IF33
Örebro AIK333
Uddevalla SK333
Sköldinge IF33
Lomma FIK33
Ulricehamns FK33
Tyresö FK33
154SOK Träff22
Ängelholms IF22
Rehns BK222
Östhammar FI22
Gottsunda IF22
Växjö AIS222
Leksands FIK22
Mariestads AIF22
162Luleå FI11
Ludvika FFI11
Falköpings AIK11
IF Spartacus111
IFK Strängnäs11
Brännans FF11
Alvesta FI111