SM-poängtabellen i friidrott

 

Sammanställd av Jonas Hedman, jonas.hedman@friidrottaren.com i samarbete med Elitklubbarna.

Direktlänk till SM-poängtabellen: 2017, 2016, 2015, 2014, 2013 (extern länk), 2012 (extern länk)

SM-poängtabellen bygger på poäng för de sex främsta i alla friidrottsgrenar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne enligt poängfördelningen 7, 5, 4, 3, 2, 1. Om det är färre än 6 tävlande/resultat i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så har endast de med placeringar i finalen fått poäng.

Välj år

SM-poängtabellen 2014

PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons
1Hässelby SK762.5132173591023640315243.5412427353345113305161315
2Malmö AI624.583983452105455530.593816433022951819138
3Spårvägens FK448186855453401410625221663271131512
4Ullevi FK426.558.56778.584121418.55.53731.561417211856125.5466
5Hammarby IF3195462233762242381531012151542116725
6Sävedalens AIK3055277364612165126265319189463221
7IFK Växjö296251816153098334.5139.5481019124143113
8Huddinge AIS285401943474514311153810141416445972
9IF Göta Karlstad256.531.54827254072252316917993579.5542
10Örgryte IS23859401228382744261210153799566
11Upsala IF2321333125266511719262135121633161
12Täby IS219217515274162947129118281911
13Mölndals AIK215.526330371092829.51311376128268
14IFK Lidingö1757584924485216277102465244
15Västerås FK167.531311172052.5423141078823161
16IFK Tumba157.51127587.5852931176241311
17Falu IK15510.5231757828371.59551910.51
18Linköpings GIF138.523816396.532596318
19KFUM Örebro1381626.59620.536251784416161
20IFK Helsingborg1363252367393714399213
IK Ymer1366.5104279.5221442458541716.52
22Hälle IF1303174714131253201051141
23Tjalve IF Norrköping108.5231713369.519661134022
24Turebergs FK10332185562413436133222
25Göteborgs KIK95156234713166131
Gefle IF95561831229184327121111
27Habo FIF-0484552715863451251
28Brattås CK69521291427211
Motala AIF69133391444311
30Eskilstuna FI6714122811245110142
IFK Lund67284447113519101
32Öresund FK6645923121342399
33Danderyds SK58212443148
34Kils AIK57531212515526881
35IK Lerum FI54478351326
Ljungby FIK5414236110617142
37Nyköpings BIS5356348437
38SK Bore521683766
39IFK Umeå4920117384483132
Hässleholms AIS4911102841381111
41IK Norrköping FI45722547133771
Lidköpings IS45453238
Hellas FK4551921018142751
44IFK Sunne44112762215111
45FIK Färjestaden438134145
46IK Orient4243128141213641
47Fredrikshofs FI4013272226131
48Ärla IF393842422373
49IFK Kristinehamn3612195426
50KA 2 IF35211116511242
Wärnamo SK35105202226
52IK Hakarpspojkarna34.54197.542354
53Kvarnsvedens GoIF34415510122541
54IK Stål3323144
55Sundsvalls FI32.52148.5172242
56Tranås AIF32281211113
Varbergs GIF32411263115
58Kalmar SK313951433
59Högby IF301193124112111
Vallentuna FK30129235
61FK Studenterna29920121429121
62Sundbybergs IK284915121441
Östersunds GIF28121222134
64Råby-Rekarne FI26315116223
Trångsvikens IF267145112471
66Athletics 24Seven SK2410347213131
67Hovslätts IK23.51.515341341.5
68F Gotländsk FI21165213
Björnstorps IF2110831341011
70Timrå AIF20569123
IK Hinden205123123
Glanshammars IF20754433
73Hanvikens SK19.50.5136220.5
74Strömstad LK19192131921
IF Kville19577213
IF Castor1919213
Dala-Järna IK1919213
78Umedalens IF1817102131
Trollhättans IF181152112
Tierps IF1848622
Laholms IF1818213
82Trollhättan FIK17215123
IF Hagen171722
84IK Westmannia16161113
Katrineholms SK1641212341
IK Wilske161622
87Rånäs 4H151411121411
Bollnäs FIK158432282
89F Stenungsunds FI147161171
Piteå IF14103122
FIF Gnistan1441011241
IFK Märsta1414112
93Falköpings FIK13121112
Finspångs AIK134911
95F Bålsta IK124262241
Falkenbergs IK12335111
Hallens SK1212112
IFK Göteborg1212112
Istrums SK1221022
Södertälje IF1274111271
Kongahälla AIK125711
102Flens FS114711241
103Bromma IF10352113
IF Rigor104622
Bohus IF101022
Dals Södra FFI101011
Skellefteå AIK1028112
Åhus FIK107311
109IF Udd97211
Ystads IF96311
Riviera FI96311
Järvsö IF97211
113Eslövs AI81711
Alingsås IF82611
IFK Strömsund84422
Högbo GIF8811
Åkersberga SK8332
Söderhamns IF8233
Oskarshamns SK8811
Nedre Soppero IK8822
Mälarhöjdens IK8134
Strands IF817111
123Team Ultrasweden LK771171
Arvika IS7711
Sollefteå GIF7711
IK Akele72322
127Karlskoga FI6611
Djurmo Sifferbo IF6611
Öbacka LK66
130SOK Knallen5511
IK Heros55
Villstads GIF514111
KFUM Arvika5511
134Väsby IK4.540.51141
135Klippans FK431
IFK Sala4411
Håfreströms IF4411
LK TV-88441141
Örbyhus IF4411
Lidköpings VSK4222
Västerviks IF4411
IFK Trelleborg4411
Enhörna IF441141
IFK Mora413
145Tyresö FK33
Sköldinge IF33
Lomma FIK33
Ulricehamns FK33
Uddevalla SK333
Höörs IS33
Apladalens LK333
Ununge IF33
Örebro AIK333
154Östhammar FI22
Gottsunda IF22
Växjö AIS222
Leksands FIK22
Mariestads AIF22
Rehns BK222
SOK Träff22
Ängelholms IF22
162Brännans FF11
Alvesta FI111
Falköpings AIK11
IF Spartacus111
IFK Strängnäs11
Luleå FI11
Ludvika FFI11