Svenskar i USA – ute

2024

Svenskar i USA – inne
Svenskar i USA – ute
Övriga svenskar utomlands – inne
Övriga svenskar utomlands – ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

RESULTAT

22-28.7 COLLEGE STATION, TXResultat
Dag 2
P16 Kula (5.44 kg): 5) Noah Blomqvist 1518.
Dag

20.7 EAGLE ROCK, CAResultat
K 1500m A: -) Hanna Hermansson bröt (800m 2:12.1m).

1-6.7 SEGUIN, TXResultat
Dag 2
P16 Slägga (5.44 kg): 3) Noah Blomqvist 2862.
Dag 6
P16 Kula (5.44 kg): 3) N Blomqvist 1442. Diskus (1.6 kg): 4) N Blomqvist 4357.
Anm: Med största sannolikhet genomfördes de två första dagarna (1-2.7) – med Noahs släggtävling – inte i Seguin, TX utan i Georgetown, TX (drygt 10 mil N om Seguin).

28-30.6 CONVERSE, TXResultat
Dag 2
P16 Kula (5.44 kg): 2) Noah Blomqvist 1390. Diskus (1.6 kg): 1) N Blomqvist 4008.

26-29.6 RANDALL’S ISLAND, NYResultat
Dag 1
P18 200m h8 (+1.4): 3) Snow Krigh 23.59.
P16 200m h8 (+2.6): 7) Sky Krigh 27.06w.
Dag 2
P16 400m h4: 8) Sky Krigh 60.74.

23.6 CHULA VISTA, CAResultat
M 400m: 2) Tibyasa Matovu 47.00.
Anm: 400m-loppets vinnare var en para-friidrottare (dubbelamputerad).

21-22.6 BASKING RIDGE, NJResultat
Dag 1
P HS Tresteg A (vind?): 2) Lukas Lundh 1370.
Dag 3
P HS Längd A (vind?): 5) L Lundh 637.

19-22.6 CENTERTON, ARResultat
Dag 1
F16 2000mH: 1) Emelia Hesselgren 7:53.81
F12 400m A: 7) Augusta Hesselgren 64.03. 1500m: 7) A Hesselgren 6:04.53.
Dag 2
F16 800m A: 4) Helen Hesselgren 2:23.09.
Dag 3
F16 400m A: 2) H Hesselgren 59.15. 3000m: 2) E Hesselgren 12:01.56.
F12 200m h5 (vind?): 3) A Hesselgren 29.23.
Dag 4
F16 1500m: 5) E Hesselgren 5:15.49.
F12 200m f (vind?): 7) A Hesselgren 29.48

15-16.6 RANDALL’S ISLAND, NYResultat
Dag 1
P18 100m h1 (-1.8): 3) Snow Krigh 12.17.
Dag 2
P18 200m C (+2.1): 7) Snow Krigh 23.86w.
P16 800m C: 7) Sky Krigh 2:29.50.

15.6 ELLENWOOD, GAResultat
F16 100m A (vind?): 8) Olivia Razzano 13.29. 200m A (vind?): 6) O Razzano 27.43.

14-16.6 – GREENSBORO, NCResultat
Dag 1
P HS ”B” 100m h11 (+1.4): 5) Liam Kennon 11.07.
Dag 3
P HS ”B” 200m h2 (+0.9): 1) L Kennon 22.50.
Anm: De tävlande var indelade i fyra ”klasser” nämligen ”Championship” och ”National Elite” plus ”Freshmen” (Åk 9) och ”Middle School” (Åk8 och yngre). Liam tävlade i ”National Elite”, därav ”B”.

13-14.6 SEGUIN, TXResultat
Dag 2
P16 Kula (5.44 kg): 2) Noah Blomqvist 360. Diskus (1.6 kg): 1) N Blomqvist 4426,
Anm: Ja, enligt officiella resultaten gjorde Noah 360 i kula och kom 2:a, men det är mycket möjligt (troligt) att han i själva verket gjorde 1360 – och i så fall vann!

13-14.6 CONVERSE, TXResultat
Dag 1
P16 Kula (5.44 kg): 1) Noah Blomqvist 1359. Diskus (1.6 kg): 1) N Blomqvist 4174.

12.6 PENNSAUKEN TOWNSHIP, NJResultat
P HS Tresteg: 16) Lukas Lundh 1327/+1.4.

11.6 ARROYO GRANDE, CAResultat
M 400m A: 1) Tibyasa Matovu 48.20.

8-9.6 GRESHAM/PORTLAND, ORResultat
Dag 1
M 3000mH: 10) Awet Mengsteab 8:45.71.
Anm: En 2-dagarstävling där dag 1 gick i Gresham och dag 2 i Portland.

8.6 CONCORD, MAResultat
K 1500m: 8) Vera Sjöberg 4:13.05 (800m 2:14-0m).

8.6 NEW HAVEN, CTResultat
P18 100m (vind?): 1) Liam Kennon 11.21. 200m (vind?): 1) L Kennon 22.51.

7-9.6 GROVETOWN, GAResultat
Dag 3
F16 400m B: 6) Olivia Razzano 64.79.

7-8.6 FRANKLINVILLE, NJResultat
Dag 1
P HS Tresteg B: 4) Lukas Lundh 1359/+0.2.
Dag 2
P HS Längd B: 20) L Lundh 605/0.0.

7.6 FORT LAUDERDALE, FLResultat
M50 Slägga: 1) Petrus Sundevall 4066. Spjut: 1) P Sundevall 4829.
K Diskus: 2) Rowan Sundevall 3152. Slägga: 4) R Sundevall 2856. Spjut: 3) R Sundevall 3220.

5-8.6 EUGENE, OR (NCAA 1)Resultat
Dag 1
M 400mH h2: 2) Oskar Edlund 49.44. Slägga: 13) Ivar Moisander 6813.
Dag 2
K Längd: 10) Emilia Sjöstrand 629/+1.4. Kula: 3) Axelina Johansson 1824. Slägga: 22) Hillevi Carlsson 6091.
Dag 3
M 400mH f: 5) O Edlund 49.23.
Dag 3-4
K Sjukamp: 5) Angel  Richmore 5.869 (14.07/+0.4  178  1433  25.28/0.0  596w/+2.2 (590/+0.2)  3794  2:21.31).
Dag 4
K Tresteg: 3) E Sjöstrand 1387/+0.5.

5.6 HOLMDEL, NJResultat
P HS Längd (vind?): 1) Lukas Lundh 654.

2.6 SPRINGFIELD GARDENS, NYResultat
P HS Åk 10 800m B: 6) Sky Krigh 2:30.99.

2.6 NEW ROCHELLE, NYResultat
P HS 100m B (vind?): 3) Liam Kennon 11.15. 400m B: 1) L Kennon 50.51.

1.6 FORT LAUDERDALE, FLResultat
M50 Kula: 1) Petrus Sundevall 1173. Diskus: 1) P Sundevall 3963. Slägga: 1) P Sundevall 4300. Spjut: 1) P Sundevall 4346. Vikt: 1) P Sundevall 1458.
K Diskus: 3) Rowan Sundevall 2903. Slägga: 2) R Sundevall 3080. Spjut: 2) R Sundevall 3329. Vikt: 2) R Sundevall 899.

1.6 BOERNE, TXResultat
P16 Kula (5.44 kg): 3) Noah Blomqvist 1404. Diskus (1.6 kg): 2) N Blomqvist 4434.

31.5-1.6 BARTELSVILLE, OKResultat
Dag 1
F16 3000m:  1) Emelia Hesselgren 12:06.35.
F12 400m: 2) Augusta Hesselgren 65.11
Dag 2
F16 400m A: 3) Helen Hesselgren 60.11. 800m: 1) H Hesselgren 2:31.41. 1500: 1) E Hesselgren 5:19.23.
F12 200m (vind?): 2) A Hesselgren 29.67. 1500m: 2) A Hesselgren 6:49.71.

31.5-1.6 JACKSON TOWNSHIP, NJResultat
Dag 1
P HS Tresteg A (vind?): 1) Lukas Lundh 1400.
Dag 2
P 110mh A h2 (+2.6): 2) L Lundh 15.54w, f (+0.6): 8) L Lundh 15.58. Längd A (vind?): 3) L Lundh 642.

31.5-1.6 MURFREESBORO, TNResultat
Dag 1
M 1 mile A: 3) Viktor Idhammar 4:01.12.

28.5 EAST BRUNSWICK, NJResultat
P HS 200m N (vind?): 1) Lukas Lundh 23.85. 110mH (99.1 cm) C (vind?): 5) L Lundh 16.30.

27.5 MINNEAPOLIS, MNResultat
K 5 km väg: 2) Weronika Brzuchalska 17:13.

26.5 RANDALL’S ISLAND, NYResultat
P HS Längd (vind?): 3) Snow Krigh 659.

25.5 MOUNT VERNON, NYResultat
P18 400m A: 1) Liam Kennon 50.91.

25.5 SAN ANTONIO, TXResultat
P16 Kula (5.44 kg): 1) Noah Blomqvist 1395. Diskus (1.6 kg): 2) N Blomqvist 4397.

25.5 FORT LAUDERDALE, FLResultat
M Spjut: 1) Petrus Sundevall 4877.
M50 Diskus (1.5 kg): 1) P Sundevall 4130. Slägga (6 kg): 1) P Sundevall 4507. Spjut (700 g): 1) P Sundevall 5122.
K Diskus: 6) Rowan Sundevall 2863. Slägga: 5) R Sundevall 3607. Spjut: 4) R Sundevall 3561.

23-25.5 MYRTLE BEACH, SC (NCAA 3)Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp: 20) Thea Ädling Ring 3.900 (14.74/+0.2  157  987  diskv/+2.7 (25.14w)  523w/+2.4 (-)  2417  2:20.86)

22-25.5 FAYETTEVILLE, AR (NCAA 1 – West Regional)Resultat
Dag 1
M 400mH h3: 1) Oskar Edlund 49.38. Slägga Q3: 8) Ivar Moisander 6725.
Dag 2
K 800m h2: 3) Wilma Nielsen 2:07.54. 100mH h6 (+1.0): 4) Maja Maunsbach 13.29. Stav Q1: 17=) Clara Billing 395. Längd Q3: 4) Emilia Sjöstrand 654w/+2.9 (-). Kula Q4: 4) Axelina Johansson 1794. Slägga Q1: 6) Hannah Hilding 5575, Q2: 2) Kajsa Borrman 5975, Q3: 7) Hillevi Carlsson 6281.
Dag 3
M 400mH q3: 2) O Edlund 48.70.
Dag 4
K 800m q2: 4) W Nielsen 2:03.11 (400m 59.7). 3000mH h1: 9) Saga Hagelin 10:29.21. 100mH q2 (+2.4): 5) M Maunsbach 13.18w. Tresteg Q4: 3) E Sjöstrand 1388w/+2.7 (-). Diskus Q3: 9) Caisa-Marie Lindfors 5549.

22-25.5 LEXINGTON, KY (NCAA 1 – East Regional) – Resultat
Dag 2
K 1500m h4: 8) Vera Sjöberg 4:19.77.
Dag 3
M Diskus Q2: 5) Sebastian Löschner 5559.
Dag 4
K 5000m h2: 14) V Sjöberg 16:21.88 (3000m 9:36.7m). Höjd Q2: 24) Ebba Hedberg 166.

22-24.5 MARION, IN (NAIA)Resultat
Dag 2
K Kula: 23) Julia Scharnell 1282.

21.5 HOLMDEL, NJResultat
P HS Stav: 6) Lukas Lundh 320.

19.5 RAMONA, OKResultat
K Diskus A: 2) Caisa-Maria Lindfors 6200, B: 4) C-M Lindfors 5385.
Anm: A-tävlingen var för högerkastare och B-tävlingen för vänsterkastare (man körde alltså från olika ringar för att optimera vinden för höger- resp vänsterhänta). Caisa-Marie är högerkastare, men ställde förmodligen upp i den andra tävlingen för att den enda vänsterkastaren inte skulle bli ensam.

18.5 LAWRENCEVILLE, GAResultat
F16 100m A (vind?): 4) Olivia Razzano 13.26. 200m D (vind?): 2) O Razzano 27.38.

18.5 OVERLAND PARK, KSResultat
F12 200m A (vind?): 4) Augusta Hesselgren 29.94. 400m A: 4) A Hesselgren 68.86. 80mH (76.2) A (vind?): 4) A Hesselgren 17.43.

18.5 NEPTUNE, NJResultat
P HS 110mH h2 (+1.7): 5) Lukas Lundh 16.12. Längd (vind?): 7) L Lundh 640.

18.5 MARION, MAResultat
P HS 100m h3 (vind?): 1) Liam Kennon 11.11, f (vind?): 1) L Kennon 11.16. 200m A (vind?): 1) L Kennon 22.56.

17-18.5 SAN MARCOS, TXResultat
Dag 2
P HS Kula
(5.44 kg): 12) Noah Blomqvist 1457. Diskus (1.6 kg): 15) N Blomqvist 4330.

17-18.5 DUBLIN, CAResultat
Dag 2
P HS 3200m: 20) Max Dunmire 9:53.21.

17-18.5 WESTWOOD, CAResultat
Dag 1
M 3000mH A: -) Awet Mengsteab bröt (hare den första halvan).
K 1500m A: 6) Yolanda Ngarambe 4:06.69 (800m 2:11.7m)

16-18.5 MONROE, LAResultat
Dag 1
M 400mH h1: 1) David Thid 52.72.
Dag 3
M 400mH f: 1) D Thid 50.76.

16.5 JACKSONVILLE, FLResultat
F HS Diskus: 14) Rowan Sundevall 2958. Spjut: 3) R Sundevall 3635,

15-16.5 ROCK ISLAND, ILResultat
Dag 1
M Spjut: 22) Hans Höglund 3875.
Dag 2
M 100m h2 (+0.7): 4) Tim Singmandeewised 11.51.
K 400m B: 1) Thea Ädling Ring 56.82. 100mH h2 (+1.6): 4) T Ädling Ring 14.76, f (+0.4): 6) T Ädling Ring 14.79.
Anm: Hans Höglund är en kille från Rättvik som går på North Park som baseballspelare. Tydligen har man ”lurat” honom att testa spjut (han är pitcher i baseball) nu på slutet av vårsäsongen. Debuterade i Naperville 10.5 (nu inlagt nedan) och gjorde nu sin andra tävling.

11-12.5 HICKORY, NCResultat
M Tiokamp: -) Philip Stömne bröt (11.74w/+2.2  607w?  1096  -).

11-12.5 FAIRFAX, VAResultat
Dag 1
K Stav:
-) Emelie Beckman X. Längd: 15) Anja Olsson 481/0.0.

11.5 SANTA ROSA, CAResultat
P HS 1600m A: 9) Max Dunmire 4:29.85. 3200m: 3) M Dunmire 9:42.85.

11.5 DOBBS FERRY, NYResultat
P HS 100m h3 (vind?): 1) Liam Kennon 11.22, f (vind?): 4) L Kennon 11.86. 200m A (vind?): 3) L Kennon 23.19. 400m A: 1) L Kennon 50.05.

11.5 GLEN HEAD, NYResultat
P HS 800m G: 8) Sky Krigh 2:25.90. Längd (vind?): 8) Snow Krigh 602.

11.5 CLEVELAND, OHResultat
K Kula: 2) Julia Scharnell 1356.

11.5 MOUNT OLIVE, NCResultat
K Slägga: 4) Elin Rydqvist 5240.

11.5 NEW HAVEN, CTResultat
K 800m: 1) Vera Sjöberg 2:10.45 (400m 61.8m). 5000m: -) Vera Sjöberg bröt (hare, 3000m 9:45.8m).

10-12.5 BOULDER, COResultat
Dag 2
M Slägga: 4) Ivar Moisander 6938.
K 800m h4: 1) Wilma Nielsen 2:06.27.
Dag 3
K 800m f: 4) W Nielsen 2:03.53 (400m 59.3m). Diskus: 3) Caisa-Marie Lindfors 5888.

10-12.5 ANN ARBOR, MIResultat
Dag 1
K Slägga: 6) Hillevi Carlsson 6200.
Dag 2
K 100mH h1 (+1.2): 2) Maja Maunsbach 13.37. Kula: 1) Axelina Johansson 1849.
Dag 3
K 100mH f (+1.2): 3) M Maunsbach 13.33.

10-12.5 SAN ANTONIO, TXResultat
Dag 1-2
M Tiokamp: 2) Vincent Arousell 7.041 (10.97w/+3.5  710w/+3.2 (-)  1354  194  49.53  16.32/+0.3  3550  410  4379  4:46.78)
K Sjukamp: 7) Laura Fodor 5.080 (14.87w/+2.7  164  1122  25.94w/+2.5  556/+0.3  3301  2:23.60).
Dag 2
M Kula: 15) Måns Roos 1465.
Dag 3
M Diskus: 7) M Roos 4934.

10-12.5 TERRE HAUTE, INResultat
Dag 1
K 1500m h2: 1) Julia Nielsen 4:31.09.
Dag 2
K 800m h1: 1) J Nielsen 2:10.69.
Dag 3
K 800m f: 1) J Nielsen 2:03.78 (400m 60.3m). 1500m f: 1) J Nielsen 4:21.89.

10-11.5 PORTLAND, ORResultat
Dag 2
K 1500m A: 5) Stina Pettersson 4:28.73.

10-11.5 JOLIET, ILResultat
Dag 2
K 200m B (+6.2): 2) Thea Ädling Ring 24.89w. 400m F: 1) Johanna Södergård 69.97. 100mH h3 (+1.5): 4) T Ädling Ring 14.70, f (+6.6): 5) T Ädling Ring 15.12w.

10-11.5 ELON, NCResultat
Dag 1
K Tresteg: 7) Linn Hertz Saebbö 1203/+1.2.
Dag 2
K Längd: 9) L Hertz Saebbö 575/0.0.

10.5 HAYWARD, CAResultat
K 800m A: 7) Klara Frih 2:13.75.

10.5 MOUNT OLIVE, NC – Resultat
K Slägga: 4) Elin Rydqvist 5156.

9-11.5 MONROE, LAResultat
Dag 1
M Slägga: 12) Sebastian Löschner 4739.
K Stav: -) Ina Edström X. Spjut: 10) Ebba Hedberg 3888
Dag 1-2
K Sjukamp: -) E Hedberg bröt (14.89/+1.3  X  1169  27.25/+0.7  565w/+2.5 (-) -)
Dag 2
M Stav: 10=) Teodor Borgius 472. Kula: 2) S Löschner 1819.
Dag 3
M Diskus: 5) S Löschner 5387.
K Höjd: 4) E Hedberg 173.

9-11.5 HOUSTON, TXResultat
Dag 1
M 1500m h2: 8) Albin Wallenius 3:59.07.
Dag 3
M 1500m f: -) A Wallenius.

9-11.5 VILLANOVA, PAResultat
Dag 3
K Tresteg: 6) Fia Viklund 1171/0.0.

9-11.5 WACO, TXResultat
Dag 1
M 400mH h3: 1) Oskar Edlund 50.72.
Dag 2
K Spjut: 9) Angel Richmore 4443.
Dag 3
M 400mH f: 3) O Edlund 48.83.
K Höjd: 10=) A Richmore 172.

9-11.5 AZUSA, CAResultat
Dag 3
K 1500m B: 5) Emma Dunmire 4:32.84.

9–11.5 OREM, UTResultat
Dag 1
K Slägga: 2) Hannah Hilding 5984. Spjut: 4) H Hilding 4340.
Dag 2
K Kula: 3) H Hilding 1477.
Dag 3
K Diskus: 3) H Hilding 4926.

9-11.5 ST, PAUL, MNResultat
Dag 1
K Höjd: 8=) Tiffanie Magnusson 162. Spjut: 6) Justina Esangbedo 4036.
Dag 1-2
K Sjukamp: 3) T Magnusson 5.065 (14.72w/+3.0  169  1080  25.93/+1.3  587w?  2638  2:26.25).
Dag 2
K 100mH h2 (+1.8): 5) J Esangbedo 14.33. Längd: 3) T Magnusson 595w/+3.4 (578/+1.8). Kula: 10) J Esangbedo 1318.
Dag 3
K Tresteg: 3)  J Esangbedo 1212/+1.5.

9-11.5 CONWAY, ARResultat
Dag 1
K Stav: 5=) Myra Eriksson 342.
Dag 3
K Tresteg: 7) M Eriksson 1143/+0.4.

9-11.5 SAN LUIS OBISPO, CAResultat
Dag 2
K 10000m: 11) Stina Johansson 37:09.33. 3000mH: 3) S Johansson 10:46.26.

9-11.5 CLOVIS, CAResultat
Dag 1
K Slägga: 4) Kajsa Borrman 5910.
Dag 2
K Längd (vind?): 1) Emilia Sjöstrand 650, Kula: 14) K Borrman 1235.
Dag 3
K Tresteg: 1) E Sjöstrand 1367/+0.8. Diskus: 5) K Borrman 5010.
Anm: Någon typ av strul med vindmätningen i K Längd andra ”flighten”. För dem saknas vinduppgifter helt i slutsammanställningen, men går man in på hoppserierna står det i stället ”0.0” i samtliga hopp där. I alla andra vindmätningsgrenar dag 2 finns det däremot vinduppgifter vilka i allmänhet låg runt +1.0 m/s, Men det fanns också värden runt +2.0, så det är omöjligt att veta någonting säkert om hur stark vinden var i just Emilias vinnarhopp.

9-11.5 CHARLESTON, ILResultat
Dag 2
K 100mH h2 (+1.9): 4) Clara Billing 14.35. Stav: 1) C Billing 410.
Dag 3
K 100mH f (+1.6): 6) C Billing 14.22.

9-11.5 EATONTOWN, NJResultat
Dag 1
P HS 400mH A: 6) Lukas Lundh 60.39. Längd (vind?): 3) L Lundh 669.
Dag 3
P HS 110mH h5 (vind?): L Lundh 15.60, f (vind?): 7) L Lundh 15.72. Tresteg (vind?): 7) L Lundh 1223.

9-11.5 ATLANTA, GAResultat
Dag 1
M 1500m h3: 7) Nicklas Nyman 3:45.47.
Dag 2
M 800m h2: 3) N Nyman 1:49.97.

9-10.5 NAPERVILLE, ILResultat
Dag 2
M 100m h4 (-1.2): 4) Tim Singmandeewised 11.82. Spjut: 8) Hans Höglund 3515.
K 400m D: -) Meja Lindberg X. 800m B: -) Tilda Carlelycke.

8-11.5 BOZEMAN, MTResultat
Dag 3
K 800m h1: 6) Sandra Åberg 2:14.68. 1500m h2: 7) Saga Hagelin 4:37.82. 3000mH: 4) S Hagelin 10:51.40.

8.5 LAKE HAMILTON, ARResultat
F HS 400m A: 1) Helen Hesselgren 58.53. 3200m: 9) Emelia Hesselgren 12:09.40.

7.5 TARRYTOWN, NYResultat
P HS 400m A: 1) Liam Kennon 50.35.

7.5 FORT LAUDERDALE, FLResultat
F HS ”2A” Kula: 12) Rowan Sundevall 864. Diskus: 3) R Sundevall 3105. Spjut: 2) R Sundevall 3746.
Anm: Tävlingen hade två klasser benämnda 1A och 2A enligt en indelning baserad på skolornas storlek.
Dvs Rowan tävlade i den högsta (= den med högst resultatnivå) så man skulle kunna säga att hennes tävlingar var ”A”-tävlingarna i resp gren.

5.5 RANDALL’S ISLAND, NYResultat
P HS 200m A (vind?): 3) Snow Krigh 23.79. Längd (vind?): 1) S Krigh 584.

4-5.5 NEW BRITAIN, CTResultat
Dag 1
K Längd: -) Anja Olsson X.
Dag 2
K Tresteg: 21) A Olsson 1015/-0.9.

4-5.5 LAWRENCEVILLE, NJResultat
Dag 1
K Stav: 1) Emelie Beckman 370.

4.5 JAMAICA, NYResultat
K 200m C (+1.5): 1) Fia Viklund 27.09. Tresteg (vind?): 1) F Viklund 1162.
Anm: Vindar noterade i originalresultaten för försöken på 100m och de seedade finalerna för både och kvinnor liksom för M 100m final. Löpvindarna varierade upp till +3.1.
Vindar saknas däremot i K 100m final, samt på K 100m häck och M 110m häck liksom i längd och tresteg för båda könen.
På TFRRS saknas vindar för häckloppen, men för K 100m final och för längd och tresteg står det ”0.0”. Detta värde gäller alltså för samtliga de totalt drygt handratalet giltiga hopp.
Alltså nollvind i drygt ett hundra hopp samtidigt som löpvindarna som sagt varierade upp till +3.1!
Dvs solklart fall av falska nollvindar skapade vid TFRRS hantering av de resultatfiler de fått in från arrangören.
Dvs Fias trestegsresultat tillhör kategorin ”nwi” och inte ”0.0”.

4.5 PORTLAND, ORResultat
K 800m B: 6) Stina Pettersson 2:09.60.

4.5 EAGLE ROCK, CAResultat
K 3000mH: 8) Emma Dunmire 11:19.66.

3-4.5 ORANGE CITY, IAResultat
Dag 1
K 100m h1 (+2.2): 6) Tilda Wahlén 12.87w.
Dag 2
K 200m C (-2.6): 6) T Wahlén 27.15.

3-4.5 LEWISBURG, PAResultat
Dag 1
K 1500m h1: 1) Vera Sjöberg 4.34.39.
Dag 2
K 1500m f: 1) V Sjöberg 4:30.30. 5000m: 1) V Sjöberg 16:38.42 (3000m 10:12.0m)

3-4.5 GREENSBORO, NCResultat
Dag 1
K Längd: 1) Linn Hertz Saebbö 583/0.0.

3-4.5 ROCK ISLAND, ILResultat
Dag 1
M 100m h4 (+0.7); 4) Tim Singmandeewised 11.43. 200m h4 (+1.9): 7) T Singmandeewised 23.86.
K 200m h3 (+1.6): 1) Thea Ädling Ring 25.20. 400m h3: 8) Johanna Södergård 69.36. 100mH h2 (+1.7): 1) T Ädling Ring 14.56. Spjut: -) J Södergård X.
Dag 1-2
K Sjukamp: 2) T Ädling Ring (14.86/+2.0  156  976  25.08/+0.3  513/+1.9  2569  2:23.70).
Dag 2
K 200m f (+1.0): 3) T Ädling Ring 24.97. 100mH f (+1.6): 1) T Ädling Ring 14.44.

3.5 WICHITA, KSResultat
M 800m: 1) Yared Kidane 1.49.21.

3.5 ST. PAUL, MNResultat
K 5000m: 1) Weronika Brzuchalska 18:11.05 (3000m 10:55.0m)

3.5 EUGENE, ORResultat
M 1500m A: 4) Stina Pettersson 4:27.61.

3.5 FAYETTEVILLE, ARResultat
K Höjd: 1) Angel Richmore 170. Stav: -) Filippa Miller X.

3.5 LYNCHBURG, VAResultat
M 800m A: 5) Viktor Idhammar 1:48.68 (400m 53.4m)

3.5 BLOOMINGTON, INResultat
K Stav: 5) Clara Billing 420.

3.5 HOUSTON, TXResultat
M 110mH C (+0.6): 2) Vincent Arousell 15.57. Höjd: 4) V Arousell 195. Diskus: 11) V Arousell 4191.
Anm: I originalresultaten står Vincent som delad 3:a i höjd, men enligt hoppserierna var han egentligen 4:a.

2-4.5 PRATT, KSResultat
Dag 3
M 400mH A: 1) David Thid 51.39,

2-4.5 MONTEVALLO, ALResultat
Dag 3
M 1500m A: 9) Anton Lindberg 3:57.99.

2-4.5 GULF SHORES, ALResultat
Dag 2
P HS ”5A” 400m B: 2) Elliot Jannert 52.20.

2-4.5 LARKSPUR, CAResultat
Dag 1
P HS 1600m h2: 1) Max Dunmire 4:32.62.
Dag 2
P HS 1600m f: 2) M Dunmire 4:28.29. 3200m: 6)  M Dunmire 9:43.18.
Anm: Enl tävlingskalendern skulle tävlingen gå i San Rafael, CA och så står det faktiskt även på live-resultatsidan. Men på andra ställen anges Larkspur, CA som tävlingsplats, så det mesta tyder på att tävlingen – förmodligen i ett ganska sent skede – flyttades dit.

2-3.5 FARGO, NDResultat
Dag 2
K 100mH A
(+2.4):  6) Tiffanie Magnusson 15.01w, 7) Justina Esangbedo 15.04w. Höjd: 5) T Magnusson 162. Längd: 2) T Magnusson 594/+1.6. Tresteg: 4) J Esangbedo 1154w/+2.9 (-). Kula: 2) J Esangbedo 1373.

2.5 MIDDLETOWN, NJResultat
P HS 400mH A: 5) Lukas Lundh 61.66. Höjd: 9=) L Lundh 167. Längd (vind?): 4) L Lundh 640.
Anm: I höjd tycks alla med samma sluthöjd ha fått delad placering, dvs arrangören har inte tillämpat reglerna för hur placeringarna skall särskiljas utifrån rivningar.

1-2.5 HICKORY, NCResultat
Dag 1
M Stav: 6) Philip Stömne 422. Spjut: 9) P Stömne 4646.
Dag 1-2
M Tiokamp: 1) P Stömne 6.365 (11.62/+0.2  630/-0.1  1089  180  53.32  15.46/+1.2  3254  385  4905  4:38.44).
K Sjukamp: 3) Ally R Holmberg 4.706 (16.15/+0.2  159  1031  26.00w/+2.1  545/0.0  3821  2:35.89)
Dag 2
K Höjd: 2=) A R Holmberg 160.

1.5 GREENWICH, CTResultat
P HS 100m A (vind?): 3) Liam Kennon 11.12. 200m A (vind?): 2) L Kennon 22.82.

1.5 FORT SMITH, ARResultat
F HS 400m A: 3) Helen Hesselgren 58.98. 800m A: 7) H Hesselgren 2:32.11. 3200m: 7) Emelia Hesselgren 11:45.08.

30.4 PALO ALTO, CAResultat
M Slägga: 2) Ivar Moisander 6829.
K Kula: 1) Caisa-Marie Lindfors 1518. Diskus: 2) C-M Lindfors 5880.

28-30.4 FROSTBURG, MDResultat
Dag 2
K 100m h2 (-1.8): 6) Alexandra Pekic 13.07.

28.4 SPRINGFIELD GARDENS, NYResultat
P HS 200m K (vind?): 2) Snow Krigh 23.76. Längd (vind?): 3) Snow Krigh 566.
P HS Åk9 800m C: 1) Sky Krigh c09 2:25.65.

28.4 CHARLOTTESVILLE, VAResultat
M 800m A: 5) Viktor Idhammar 1:50.04. 1500m A: -) V Idhammar bröt.

28.4 FORT COLLINS, COResultat
K Kula:
4) Kajsa Borrman 1225. Diskus: 4) K Borrman 4350. Slägga: 2) K Borrman 5743.
Anm: tävlingen var från början planerad till 27.4 men flyttades tydligen – sannolikt p g a vädret – till 28.4.

27-28.4 MIAMI GARDENS, FLResultat
Dag 1
K Kula: 1) Julia Scharnell 1312. Diskus: -) J Scharnell X.

27.4 MIDDLETOWN, NJResultat
P HS 400mH B: 1) Lukas Lundh 59.23. Längd (vind?): 7=) L Lundh 623. Tresteg (vind?): 9) L Lundh 1192,

27.4 LAWRENCE, KSResultat
K Stav: 5) Filippa Miller 410.

27.4 BATON ROUGE, LAResultat
K Stav: -) Johanna Duplantis X.

27.4 SOUTHLAKE, TXResultat
P HS 1600m C: 1) Liam Bengtsson 4:25.45.
F HS 1600m C: 20) Ella Bengtsson 5:52.26.

27.4 TUCSON, AZResultat
K 100mH B (+0.7): 2) Maja Maunsbach 13.46.

27.4 SHIPPENSBURG, PAResultat
K 100mH h3 (-1.2): 2) Hedda Folkhage 15.97, f (0.0): 3) H Folkhage 16.18.

26-27.4 SCOTTSBORO, ALResultat
Dag 1
P HS ”5A” A: 3) Elliot Jannert 52.32.

26-27.4 CHARLOTTE, NCResultat
Dag 2
K 100mH B (+0.8): 4) Clara Fallenius 14,.76. Höjd: 10) C Fallenius 160. Längd: -) C Fallenius X.

26-27.4 HATTIESBURG, MSResultat
Dag 1
M Slägga: 4) Sebastian Löschner 5142.
Dag 2
M Diskus: 2) S Löschner 5531.
K Stav: 1) Ina Edström 365.
Anm: K Stav fanns inte med på tävlingens tidsprogram och man får gå bakvägar för att hitta resultaten på resultatsajten.
Med allra största sannolikhet gick grenen dag 2.

26-27.4 JACKSONVILLE, FLResultat
Dag 1
K Höjd: 5) Ebba Hedberg 169, 20=) Laura Fodor 145. Längd: 17) E Hedberg 575/+1.6.
Dag 2
K 400m G: 6) L Fodor 59.74. 100mH F (-2.3): 4) E Hedberg 15.35. Spjut: 9) E Hedberg 4241, 24) L Fodor 2839.

26-27.4 MONROE, LAResultat
Dag 2
M Stav A: -) Teodor Borgius X.

26-27.4 AUSTIN, TXResultat
Dag 1
M 1500m C: 2) Albin Wallenius 4:01.88.
Dag 2
K 800m B: 2) Emilia Mandl 2:13.55.

26-27.4 CORVALLIS, ORResultat
Dag 2
K 800m A: 9) Stina Pettersson 2:11.52.

26-27.4 EWING, NJResultat
Dag 2
K Längd: 15) Anja Olsson 497w/+2.5 (-).

26-27.4 CLOVIS, CAResultat
Dag 1
K Längd: 1) Emilia Sjöstrand 632/+0.6.
Dag 2
K Höjd: 13) Stina Larsson 150. Tresteg: 1) E Sjöstrand 1343w/+2.2 (1339/+1.7)

26-27.4 NASHVILLE, TNResultat
Dag 1
K Stav: 11=) Myra Eriksson 325.

26-27.4 BRIDGEWATER, VAResultat
Dag 1
K 3000mH: 4) Vendela Svärd 11:51.41.
Dag 2
K 1500m A: 9) V Svärd 5:10.97.

26-27.4 LUBBOCK, TXResultat
Dag 1
M 800m A: 7) Markus Brodin 1:54.55.
Dag 2
M 1500m A: 11) Alfons Råwall 4:16.40.

26-27.4 MEMPHIS, TNResultat
Dag 1
M 1500m A: 5) Anton Lindberg 3:59.09.
K Stav: 1) Clara Billing 403.
Dag 2
M Diskus: 5) Måns Roos 4602.
K 100mH A (+3.7): 6) C Billing 14.15w.

26-27.4 MYRTLE BEACH, CAResultat
Dag 1
K Slägga: 2) Elin Rydqvist 5328.
Dag 2
K Diskus: 12) E Rydqvist 3044.

26.4 PALO ALTO, CAResultat
K 800m A: 6) Hanna Hermansson 2:05.24 (400m 60.9m)

25-27.4 PHILADELPHIA, PAResultat
Dag 3
K 1500m: 4) Yolanda Ngarambe 4:09.01.

25-27.4 PROVO, UTResultat
Dag 3
K 800m B: 5) Sandra Åberg 2:18.81. 1 mile A: 2) Saga Hagelin 4:51.90.

25.4 ELMHURST, ILResultat
M 100m D (+0.5): 6) Tim Singmandeewised 11.42. 200m G (+0.8): 4) T Singmandeewised 24.01.
K 400m A: 3) Thea Ädling Ring 57.74, D: 4) Johanna Södergård 73.79. 100mH A (+0.1): 2) T Ädling Ring 14.73.

25.4 BISMARCK, NDResultat
K 100mH B (+1.2): 1) Justina Esangbedo 15.25. Kula: 1) J Esangbedo 1335.

25.4 FORT LAUDERDALE, FLResultat
F HS Kula:
5) Rowan Sundevall 07 Kalmar 841. Diskus: 4) R Sundevall 2819. Spjut: 1) R Sundevall 3641.

24-27.4 DES MOINES, IAResultat
Dag 1
K Kula (OBS: Inomhus!): 2) Axelina Johansson 1810.
Dag 4
K 800m: 2) Julia Nielsen 2:00.99 (400m 59.2m). Kula: 2) A Johansson 1797. Slägga A: 5) Hillevi Carlsson 6325.

24-25.4 FAYETTEVILLE, ARResultat
Dag 2
F HS 400m A: 2) Helen Hesselgren 59.40. 1600m A: 10) Émelia Hesselgren 5:24.24. 3200m: 3) E Hesselgren 11:46.44.

24.4 FORT HAYS, KSResultat
M 400mH A: 1) David Thid 51.14
Anm: Tävlingen gick den 24.4 men av någon outgrundlig anledning står det 25.4 som tävlingsdatum i den slutliga resultatlistan (och därmed också på TFRRS)!

24.4 MINNEAPOLIS, MNResultat
K 100H h1 (+1.6): 1) Maja Maunsbach 13.42 f (+0.2): 1) M Maunsbach 13.42.

21.4 CANYON, TXResultat
M 1500m: 10) Alfons Råwall 4:13.12.

20.4 DOBBS FERRY, NYResultat
P HS 100m A (vind?): 2) Liam Kennon 11.34. 200m A (vind?): 2) L Kenn0n 23.33. 400m B: 1) L Kennon 52.11.

20.4 SANTA ROSA, CAResultat
P HS 1600m: 3) Max Dunmire 4:25.10. 3200m: 1) M Dunmire 9:47.36.
Anm: Löpningarna måste ha gått i flera heat, heatindelning dock okänd och placeringarna är totalplaceringar.
Max sprang ganska säkert i A-heaten.

20.4 HOUSTON, TX – Resultat
M 1500m A: 7) Albin Wallenius 3:55.63. 110mH B (-0.7): 1) Vincent Arousell 16.04. Längd: 12) V Arousell 668/0.0. Kula: 16) V Arousell 1165.
K Kula: 4) Hannah Hilding 1480. Diskus: 1) H Hilding 4770. Slägga: 2) H Hilding 5755.

20.4 COLUMBIA, MOResultat
K 200m H (+1.1): 2) Ebba Hedberg 26.94. 100mH h2 (+1.1): 6) E Hedberg 14.89. Höjd: 2=) E Hedberg 172. Längd: 12) E Hedberg 534/+0.3. Kula: 3) E Hedberg 1223. Slägga: 3) Elin Rydqvist 5248.
Anm: I höjd står Ebba som 3:a men enligt hoppserierna var hon delad 2:a.

20.4 WAUWATOSA. WIResultat
M Höjd: 4) Hugo Schoug 173. Längd: 5) H Schoug 603/+0.3.

20.4 AUBURN, AL – Resultat
M Stav: 5) Teodor Borgius 481. Diskus: 3) Sebastian Löschner 5244.
K Stav: 10) Ina Edström 353.

20.4 MORGANTOWN, WVResultat
K 100m B (+1.3): 1) Alexandra Pekic 12.72. 200m C (-0.1): 1) A Pekic 26.90. 100mH (-1.0): 4) Hedda Folkhage 15.94. Slägga: 3) Ella Nilsson 4026.

20.4 LEWISBURG, PAResultat
K Stav: -) Emelie Beckman X.

20.4 BATON ROUGE, LAResultat
M Diskus: 14) Måns Roos 4790.
K 100mH B (+1.6): 4) Maja Maunsbach 13.34. Stav: 5) Johanna Duplantis 380.

20.4 NEW HAVEN, CTResultat
K Tresteg: 4) Fia Viklund 1156/+0.4.

20.4 WHEATON, ILResultat
M 100m D (+2.6): 4) Tim Singmandeewised 11.55w.
K 100m A (+1.8): 4) Meja Lindberg 12.40.

19-22.4 ARLINGTON, TXResultat
Dag 4
P HS 800m A: 11) Liam Bengtsson 1:57.18.
Anm: Tävlingen skulle ha gått19-20.4 men p g a dåligt väder flyttades den andra tävlingsdagen från lördag 20 till måndag 22.

19-20.4 GREENSBORO, NCResultat
Dag 1
K Längd: 31) Anja Olsson 474/-0.3.

19-20.4 LEXINGTON, KYResultat
Dag 1
K 200m G (+1.4): 8) Laura Fodor 26.69. Längd: 6) L Fodor 561/+1.9.

19-20.4 WACO, TXResultat
Dag 1
K Slägga: 1) Hillevi Carlsson 6205.
Dag 2
M 800m C: 2) Markus Brodin 1:56.70.
K Kula: 1) Axelina Johansson 1882.

19-20.4 RANDALL’S ISLAND, NYResultat
Dag 2
P HS Längd (vind?): 6) Snow Krigh 600.

19-20.4 ATLANTA, GAResultat
Dag 1
M 1500m A:
2) Nicklas Nyman 3:42.56.
K Stav: 1=) Clara Billing 395, 18=) Myra Eriksson 350,
Dag 2
M 800m B:
2) N Nyman 1:49.87.
K Tresteg: 32) M Eriksson 1095/-1.5.
Anm: Clara står som 2:a i resultatlistan men hoppserien är i identisk med 1:ans och ingen skiljehoppning verkar ha skett.
Så rätteligen var Clara delad 1:a.

19.4 SCOTTSBORO, ALResultat
P HS 400m B: 1) Elliot Jannert 52.75.

19.4 WINSTON-SALEM, NCResultat
K 1500m A: 3) Yolanda Ngarambe 4:06.58, B: 7) Vera Sjöberg 4:13.77. 5000m A: -) Y Ngarambe bröt (hare, 3000m 9:41.5m). Längd: 8) Clara Fallenius 553/-0.3. Spjut: 9) C Fallenius 2129.

19.4 FORT LAUDERDALE, FLResultat
F HS 100m F (+1.7): 2) Rowan Sundevall 07 14.58, Kula: 5) R Sundevall 795. Diskus: 2) R Sundevall 3111. Spjut: 2) R Sundevall 3545.

18-20.4 LAWRENCE, KSResultat
Dag 3
M 800m: 1) Yared Kidane 1:48.75 (400m 53.7m)

18-20.4 TERRE HAUTE, INResultat
Dag 1-2
K Sjukamp: 5) Thea Ädling Ring 4.366 (15.56/+0.1  150  721  25.24/0.0  535w/+2.8 (-)  2504  2:27.64).
Dag 2
K Spjut: 24) Johanna Södergård 2347.

18.4 FORT SMITH, ARResultat
F HS 400m A: 1) Helen Hesselgren 59.52. 1600m A: 5) Emelia Hesselgren 5:30.32. 3200m: 9) E Hesselgren 12:18.00.

18.4 LARKSPUR, CAResultat
P HS 1600m: 2) Max Dunmire 4:289l.33.

17-20.4 WALNUT, CAResultat
Dag 1-2
K Sjukamp: 8) Angel Richmore 5.777 (14.02/+0.7  173  1434  25.24/+1.0  557/-1.7  4521  2:26.32)
Dag 2
M 3000mH A: 3) Emil Blomberg 8:28.11 (sista 1000m 2:40/2:41!), 5) Leo Magnusson 8:35.55, B: 7) Olof Silvander 9:10.25, 8) Albin Gezelius 9:10.71.
K 3000mH B: 5) Stina Johansson 10:42.14, 6) Emma Dunmire 10:47.27.
Dag 3
K 1500m A: 3) Hanna Hermansson 4:12.41 (800m/1000m 2:13.7m/2:48.0m).
Dag 4
M Kula: 1) Wictor Petersson 2017. Slägga A: 10) Ivar Moisander 6865.
K Stav: 11) Filippa Miller 400. Kula: 8) Vanessa Kamga 1598. Diskus: 1) Caisa-Marie Lindfors 6015, 5) V Kamga 5845, 6) Emma Ljungberg 5596, 9) Daniella Persson 5217.

16.4 BRONX, NYResultat
P HS 800m: 41) Sky Krigh 2:30.1m
Anm: 800m genomfördes i många heat (75 startande) 2med tiderna avgörande.
Men heatindelningen okänd. Placeringen är alltså totalplaceringen på tid med alla heat sammanräknade.

15-16.4 HAZLET / TINTON FALLS, NJResultat
Dag 1 (Hazlet)
P HS Tresteg (vind?): 2) Lukas Lundh 08 1245.
Dag 2 (Tinton Falls)
P HS 110mH A (vind?): 5) L Lundh 15.71. Höjd: 5) L Lundh 167. Längd (vind?): 2) L Lundh 614.
Anm: En 2-dagarstävling där dagarna gick på olika arenor: Dag 1 i Hazlet och Dag 2 i Tinton Falls.
Märklighet: Enl inbjudan skulle längd gå dag 1 och tresteg dag 2, men i verkligheten blev det tydligen tvärtom. Ty medan längdresultaten saknades efter dag 1 fanns trestegsresultaten klara – flera timmar innan tävlingarna dag 2 skulle starta.

13-14.4 RAMONA, OKResultat
Dag 1
K Diskus: 10) Vanessa Kamga Hässelby 5977.

13.4 MCDONOUGH, GAResultat
F HS 100m B (vind?): 3) Olivia Razzano 13.25. 200m B (vind?): 4) O Razzano 28.06.

13.4 HAYWARD, CAResultat
K 1500m A: 5) Klara Frih 4:47.21.

13.4 BOSTON, MAResultat
K 1 mile väg: 2) Yolanda Ngarambe 4:43.64.
Anm: 1 mile väg är en världsrekordgren enl WA och tiderna skall där anges i hundradelar trots att den generella regeln för väglöpning säger att tider skall avrundas uppåt till hela sekunder. I officiella resultat står Yolandas tid som 4:44 men det finns också en hundradelstid (4:43.64) angiven i listan.

13.4 ARDEN HILLS, MNResultat
K 5000m: 1) Weronika Brzuchalska 17:42.55 (3000m  10:29.8m).

13.4 STATEN ISLAND, NYResultat
P HS 100m B (vind?): 1) Liam Kennon 11.96.

13.4 WHEATON, ILResultat
M 100m E (+3.4): 3) Tim Singmandeewised 11.35w. 200m G (+1.6): 7) T Singmandeewised 24.35.
K 100m G (+1.7): 2) Meja Lindberg 12.44. 200m A (+1.0): 2) Thea Ädling Ring 25.06. 100mH A (+1.5): 3) T Ädling Ring 14.81. Längd: 3) T Ädling Ring 518/-1.8. Spjut: 7) Johanna Södergård 2670.

13.4 CHAMPAIGN, ILResultat
K 100mH A (+2.0): 5) Clara Billing 14.18. Stav: 5=) C Billing 377.

13.4 KINGSVILLE, TXResultat
K Diskus: 3) Hannah Hilding 4604. Slägga: 1) H Hilding 5428. Spjut: 1) H Hilding 3946.

12-13.4 TROY, ALResultat
Dag 2
M Diskus:
1) Sebastian Löschner 5821.

12-13.4 LONG BEACH, CAResultat
Dag 2
M
K Diskus: 16) Kajsa Borrman 4858. Slägga: 11) K Borrman 5875.

12-13.4 NORMAN, OKResultat
Dag 1
K Stav: 2) Filippa Miller 435.
Dag 1-2
K Sjukamp: 8) Angel Richmore 1.690 (14.15/+1.5  X  1309  X  X  X  X)

12-13.4 SIOUX CITY, IAResultat
Dag 1
K 100m h3 (-1.5): 2) Tilda Wahlén 13.01. 200m A (-0.6): T Wahlén 26.37.
Dag 2
K 100m f (+2.0): 5) T Wahlén 12.81.

12-13.4 LYNCHBURG, VAResultat
Dag 1
K 1500m A: 12) Vendela Svärd 5:12.26.
Dag 2
K 800m C: 6) V Svärd 2:28.51.

12-13.4 NATCHITOCHES, LAResultat
Dag 2
M Stav: 1) Teodor Borgius 491.

12-13.4 GAINESVILLE, FLResultat
Dag 1
M 400mH B: 2) Oskar Edlund 49.80.
K Spjut: 22) Ebba Hedberg 3695.
Dag 2
M 800m G: 4) Markus Brodin 1:53.09.
K 100mH H (+2.0): 6) E Hedberg 15.08. Höjd B: 3=) E Hedberg 173. Stav: 6=) Johanna Duplantis 374. Tresteg A: 5) Emilia Sjöstrand 1333/+1.3. Kula: 26) E Hedberg 1100.

12-13.4 WICHITA, KSResultat
Dag 1
M 800m A: 1) Yared Kidane 1:49.99.
Dag 2
M 400mH A: 5) David Thid 50.45.

12.4 JUPITER, FLResultat
K Kula: 1) Julia Scharnell 1377. Diskus: 5) J Scharnell 3282.

12.4 ATHENS, WVResultat
K 100m B (-4.2): 2) Alexandra Pekic 13.82.

12.4 RAMONA, OKResultat
K Diskus: 6) Vanessa Kamga 5872.

12.4 OLYMPIA HEIGHTS, FLResultat
F HS Längd: 19) Rowan Sundevall 07 Kalmar 408w/+2.3 (407/+0.3). Kula: 7) R Sundevall 829. Diskus: 2) R Sundevall 3346. Spjut: 2) R Sundevall 3602.

11-13.4 MOUNT BERRY, GAResultat
Dag 2
M 800m A: 1) Nicklas Nyman 1:54.01.

11-13.4 AZUSA, CAResultat
Dag 1
K 3000mH D: 9) Saga Hagelin 10:39.19, G: 8) Stina Johansson 11:03.51.
Dag 1-2
M Tiokamp C: 6) Vincent Arousell 6.672 (11.08/+1.1  666/0.0  1204  190  50.44  17.95/+1.3  3706  440  4293  4.48.46).
K Sjukamp B: 10) Tiffanie Magnusson 4.926 (14.63/+1.8  158  1005  25.93/+1.1  572/+1.4  2843  2:23.59), D: 12) Clara Fallenius 4.552 (14.72/+0.5  152  922  26.02w/+2.6  533w/+2.1 (522/+0.7)  2288  2:24.68), E: 8) Justina Esangbedo 4.363 (15.35/+0.4  143  1349  27.36/+0.1  490w/+2.1 (485/+1.9)  3323  2:45.56).
Dag 2
K 800m B: 5) Wilma Nielsen 2:02.55 (400m 60.1m), C: 1) Julia Nielsen 2:02.10 (60.5m), U: 7) Stina Pettersson 2:11.25, Final nr 32: 5) Sandra Åberg 2:15.21. Diskus: 2) Emma Ljungberg 5469, 3) Daniella Persson 5259.
Dag 3
M 400m G:
1) Nick Ekelund-Arenander 48.55. Kula: -) Wictor Petersson X.
K 1500m B: 9) J Nielsen 4:12.18, E: 5) Vera Sjöberg 4:20.15, U: 1) S Hagelin 4:27.23, 4) S Pettersson 4:29.99, Å: 13) Emma Dunmire 4:40.15, Final nr 37: 2) S Åberg 4:40.66.

11.4 LONG BEACH, CAResultat
M 400m A: 9) Nick Ekelund-Arenander 48.99.
K Diskus:
 9) Kajsa Borrman 4884. Slägga: -) K Borrman X.

11.4 LAKE HAMILTON, ARResultat
F HS 800m A: 1) Helen Hesselgren 08 2:23.03. 1600m: 15) Emelia Hesselgren 08 5:35.01. 3200m: 2) E Hesselgren 11:46.64.

11.4 FORT WORTH, TXResultat
P HS 800m: 3) Liam Bengtsson 1:58.83.

7.4 MINNEAPOLIS, MNResultat
K 10 miles väg: 1) Weronika Brzuchalska 1:02:09.

7.4 RANDALL’S ISLAND, NYResultat
P HS Längd (vind?): 3) Snow Krigh 07 560.

6.4 HAZLET, NJResultat
P HS 400mH A: 2) Lukas Lundh 08 62.64. Höjd: 4=) L Lundh 172. Längd (vind?): 5) L Lundh 598.

6.4 CLAREMONT, CA Resultat
M 400m A: 4) Nick Ekelund-Arenander 48.79.
K Kula: 1) Vanessa Kamga 1390. Diskus: 1) V Kamga 5879. Slägga: 1) Patricia Kamga 06 5251.

6.4 WAUKESHA, WAResultat
M 100m h2 (-0.4): 3) Hugo Schoug 11.63. 200m B (+1.1): 8) Henrik Rosario 24.14, D (+1.0): 1) H Schoug 23.21. 400m D: 3) H Schoug 58.12. Längd: 14) H Schoug 589/+01. Kula: 17) H Rosario 1179.

6.4 PITTSBURG, KSResultat
M 400m B: 2) David Thid 48.90.

6.4 BERKELEY, CAResultat
M Slägga: 4) Ivar Moisander 6698
K Diskus: 1) Caisa-Marie Lindfors 6109.

6.4 RANDALL’S ISLAND, NYResultat
K 200m D (vind?): 4) Fia Viklund 27.75. Tresteg (vind?): 1) F Viklund 1154.
Anm: På tävlingens liveresultat-sajt finns inga vinduppgifter alls. På tfrrs.org finns vindar i alla sprintlopp utom det som Fia sprang i!
Vad gäller längd/tresteg anges 0.0 för alla hopp för både män och kvinnor. Det är alldeles säkert inga riktiga vindmätningar utan falska nollor som skapats av statistiksystemet hos tfrrs.org som översatt ”ingen uppgift” till ”ingen vind”.

För det var allt annat än vindstilla under tävlingen: Löpvindarna låg mestadels på 2-4 m/s (mot på upploppet) så förmodligen hoppade man längd/tresteg åt andra hållet, dvs i en medvind som ofta var över +2.0!
Dvs det skall vara ”nwi” och inte ”0.0” på Fias trestegsresultat.

5-6.4 ELMHURST, ILResultat
Dag 1
K Spjut: 16) Thea Ädling Ring 2547.
Dag 2
M 100m h4 (+1.0): 4) Tim Singmandeewised 11.74. 200m F (-2.9): 6) T Singmandeewised 24.79.
K 100m h4 (+3.0): 1) T Ädling Ring 12.41w. 200m A (-1.7): 5) T Ädling Ring 25.73. 100mH h4 (+1.8): 2) T Ädling Ring 15.03, f (+2.7): 6) T Ädling Ring 15.00w.

5-6.4 FAIRFAX, VAResultat
Dag 1
K Längd: 12) Anja Olsson 515/0.0.
Dag 2
K 100m F (+1.1): 4) A Olsson 14.19. Tresteg: 15) A Olsson 1023w/+3.5 (1000/+1.0).

5-6.4 TAMPA, FLResultat
Dag 2
K Kula: 11) Julia Scharnell 1280. Diskus: 25) J Scharnell 3208.

5-6.4 TUSCALOOSA, ALResultat
Dag 1
M Diskus: 2) Sebastian Löschner 5727, -) Måns Roos X.
Dag 2
M Stav: 13) Teodor Borgius 470. Kula: 9) M Roos 1616.
K Stav: 13) Ina Edström 360.

5-6.4 OXFORD, MSResultat
Dag 2
M 1500m A: 5) Anton Lindberg 3:54.72.

5-6.4 KNOXVILLE, TNResultat
Dag 1
K Stav: 3=) Clara Billing 385, -) Myra Eriksson X
Dag 2
K 100mH h4 (+1.5): 4) C Billing 14.62. Tresteg: 22) M Eriksson 1113/+1.8.

5-6.4 HIGH POINT, NCResultat
Dag 1
K 3000mH: 11) Vendela Svärd 12:04.67. Stav: 4) Emelie Beckman 364. Längd: 6) Linn Hertz Saebbö 592/+0.4. Spjut: 24) Clara Fallenius 2496.
Dag 2
K 800m E: 5) V Svärd 2:31.49. 100mH B (+3.2): 5) C Fallenius 14.78w. Höjd: 9=) Ally Robertsson Holmberg 160.

5-6.4 COLLEGE STATION, TXResultat
Dag 1
K Diskus: 4) Hannah Hilding 4942.
Dag 2
M 1500m B: 4) Albin Wallenius 4:00.13
K 800m A: 6) Emilia Mandl 2:17.51. Kula: 7) H Hilding 1394. Slägga: 4) H Hilding 5481.

5-6.4 LA JOLLA, CAResultat
Dag 1
K Diskus A: 3) Vanessa Kamga 6046.
Dag 2
M Kula A: 1) Wictor Petersson 1973. Diskus A: 9) Niklas Arrhenius 5910.
K 3000mH: 1) Emma Dunmire 10:54.21.

5-6.4 GREENVILLE, NCResultat
Dag 1
K Diskus: 9) Elin Rydqvist 3125. Slägga: 9) E Rydqvist 4761.

5-6.4 TUCSON, AZResultat
Dag 1
K Slägga: 2) Hillevi Carlsson 6287.
Dag 2
K Kula: 1) Axelina Johansson 1857.

5.4 FAYETTEVILLE, ARResultat
F HS 400m A: 2) Helen Hesselgren 08 59.71. 800m A: 6) H Hesselgren 2:27.98. 1600m A: 2) Emelia Hesselgren 08 5:26.64. 3200m: 7) E Hesselgren 12:02.93.

5.4 FARGO, ND Resultat
K 100mH A (+2.9): 3) Justina Esangbedo 14.89w, 4) Tiffanie Magnusson 14.95w. Höjd: -) J Esangbedo X. Längd: 6) T Magnusson 557w/+3.0 (535/0.0). Kula: 7) T Magnusson 996. Spjut: 7) J Esangbedo 3327, 8) T Magnusson 3085.

5.4 OGDEN, UT Resultat
K 1 mile A: 1) Saga Hagelin 4:59.78.

5.4 CHARLESTON, WVResultat
K Slägga: 2) Ella  Nilsson 4361.

5.4 BOULDER, COResultat
K Diskus: 3) Kajsa Borrman 4581. Slägga: 2) K Borrman 5999.
Anm 1: Kajsa deltog ej i kula även om det står NM i resultatlistan!
Anm 2: Det var planerat en 2-dagarstävling 5-6.4 men p g a väntat dåligt väder körde man alla grenar 5.4, så det blev de facto en 1-dagstävling.

4-5.4 CANYON, TXResultat
Dag 1
M 1500m: 5) Alfons Råwall 4:11.50.

4.4 MILL VALLEY, CAResultat
P HS 1600m: 1) Max Dunmire 06 4:32.77.

3-4.4 ROUND ROCK, TXResultat
Dag 1
P HS Stav: 4) Victor Edström 08 365.
Dag 2
F HS 800m B: 8) Svea Jones 05 2:38.39.

3.4.4 KELLER, TXResultat
Dag 2
P HS 800m A: 3) Liam Bengtsson 1:59.28.
F HS 800m C: 4) Ella Bengtsson 2:28.02.

3.4 FORT LAUDERDALE, FLResultat
F HS Längd: 15) Rowan Sundevall 07 421/-1.8. Kula: 15) R Sundevall 792. Diskus: 5) R Sundevall 3021. Spjut: 1) R Sundevall 3452.

29-30.3 GAINESVILLE, FLResultat
Dag 1
M 1500m B: 2) Nicklas Nyman 3:47.84.

23.3 FORT MYERS, FLResultat
P HS 100m L (+1.1): 1) Liam Kennon 11.53.

22-23.3 DALLAS, TXResultat
Dag 2
P HS 800m A: 15) Liam Bengtsson 2:00.02.

16.3 ATLANTA, GAResultat
M 800m A: 5) Nicklas Nyman 1:51.38. 1500m A: 3) N Nyman 3:49.19.

14.3 SAN ANGELO, TXResultat
P HS Kula (5.44 kg): 3) Noah Blomqvist 1376. Diskus (1.6 kg): 3) N Blomqvist 4137.

13.3 BENTONVILLE, ARResultat
F HS 400m A: 1) Helen Hesselgren 08 60.54. 800m A: 11) Emelia Hesselgren 08 2:40.79. 1600m: 3) E Hesselgren 5:33.94.

8.3 TROPHY CLUB, TXResultat
P HS 800m A: 4) Liam Bengtsson 1:59.76.

6.3 SPRINGDALE, ARResultat
F HS 800m A: 1) Helen Hesselgren 08 2:20.09, 8) Emelia Hesselgren 08 2:27.62. 1600m: 2) E Hesselgren 5:22.68.

1.3 FAYETTEVILLE, ARResultat
F HS 400m A: 2) Helen Hesselgren 08 60.70. 800m A: 3) H Hesselgren 2:27.26. 1600m A: 3) Emelia Hesselgren 08 5:28.46. 3200m: 4) E Hesselgren 11:49.80.

24.2 FORT WORTH, TXResultat
F HS 1600m: 7) Ella Bengtsson 5:26.91. 3200m: 9) E Bengtsson 12:13.64.

15.2 LEWISBURG, TXResultat
P HS 800m A: 1) Liam Bengtsson 1:57.70.
F HS 3200m: 4) Ella Bengtsson 11:47.54.

27.1 SOUTHLAKE, TXResultat
P HS 800m A: 10) Liam Bengtsson 2:02.36.
F HS 800m C: 2) Ella Bengtsson 2:26.78.

6.1 JUSTIN, TXResultat
P HS 1600m A: 7) Liam Bengtsson 4:31.73.
F HS 1600m A: 10) Ella Bengtsson 5:23.66.

 

2023

5.8 SOUTHLAKE, TXResultat
P HS 1600m B: 4) Liam Bengtsson 4:34.94.
F HS 1600m A: 14) Ella Bengtsson 5:29.36.

15-18.6 PHILADELPHIA, PAResultat
Dag 3
P HS ”Åk9” h10 (+1.9): 5) Liam Kennon 11.73.
Anm: Man hade fyra separata tävlingsklasser: ”Championship”, ”Rising Star”, ”Freshman” och ”Middle School”. Liam tävlade i ”Freshman” som alltså gällde dem som gick första året av fyra i high school, vilket alltså motsvarar ”Åk 9” i svensk nomenklatur.

11.6 NEW HAVEN, CTResultat
P16 100m (vind?): 3) Liam Kennon 11.50.

20.5 EASTHAMPTON, MAResultat
P HS 100m h3 (vind?): 4) Liam Kennon 12.18.

11-13.5 RALEIGH, NCResultat
Dag 1
M 1500m h1: 2) Viktor Idhammar 3:41.48, h3: 10) Nicklas Nyman 4:03.27.
Anm: Fler svenska resultat finns på gamla spöksidan.

6.5 NEW HAVEN, CTResultat
P HS 100m h2 (vind?): 3) Liam Kennon 11.96. 200m B (vind?): 5) L Kennon 24.67.

22.4 NEW HAVEN, CTResultat
P HS 100m A (vind?): 5) Liam Kennon 12.23. 200m A (vind?): 3) L Kennon 24.88.

21-22.4 ATLANTA, GAResultat
Dag 2
M 800m B: 8) Nicklas Nyman 1:56.33.

15.4 GREENWICH, CTResultat
P HS 100m B (vind?): 2) Liam Kennon 11.74. 200m B (vind?): 1) L Kennon 24.51.

14-15.4 GAINESVILLE, FL – Resultat
Dag 1
M 1500m B: 2) Nicklas Nyman 3:47.05.

5-6.4 KELLER, TXResultat
Dag 1
F HS 3200m B:
2) Ella Bengtsson 11:38.93.
Dag 2
P HS ”B” 800m A: 2) Liam Bengtsson 2:03.44.
F HS 1600m B: 2) Ella Bengtsson 5:19.01.
Anm: Tävlingen hade två klasser, ”Varsity” och ”Junior Varsity” som är ”De bästa” resp ”Resten” på resp skola. Liam och Ella tävlade i B-kategorin ”Junior Varsity” – och inom den gick 800m säkerligen i mer än ett heat. Med största sannolikhet sprang Liam i A-heatet i den kategorin.

4.4 CHESHIRE, CTResultat
P HS 100m (vind): ”6”) Liam Kennon 11.8m. 200m (vind?): ”3”) Liam Kennon 24.7m.
Anm: Både 100m och 200m gick i flera heat men heatindelningen framgår inte av resultatlistan. Så placeringarna inom citationstecken ovan är totalplaceringarna efter tid med alla heat sammanräknade.

31.3-1.4 GAINESVILLE, FLResultat
Dag 1
M 1500m B: 4) Nicklas Nyman 3:47.64.

29.3 HASLET, TXResultat
P HS 800m: 4) Liam Bengtsson 2:05.48.
F HS 1600m: 1) Ella Bengtsson 5:26.39.

24.3 FORT WORTH, TXResultat
P HS 800m B: 1) Liam Bengtsson 2:03.55.
F HS 1600m A: 1) Ella Bengtsson 5:23.56. 3200m A: 1) E Bengtsson 12:12.13.

17-18.3 SOUTHLAKE, TXResultat
Dag 1
P HS 1600m ”P?”: 7) Liam Bengtsson 4:55.40.
Dag 2
F HS 1600m D: 15) Ella Bengtsson 5:32.88.
Anm: 2-dagarstävling där de ”långsamma” heaten gick dag 1 och de ”snabba” dag 2. Eftersom Liam sprang i P-heatet var det troligen dag 1 och eftersom Ella sprang i D-heatet var det troligen dag 2. Letar vidare efter ev mer detaljerad info om dagsfördelningen.

17-18.3 ATLANTA, GAResultat
Dag 1
M 5000m: 1) Nicklas Nyman 14:24.16 (3000m 8:41.8m).

10.3 JUSTIN, TXResultat
P HS 800m C: 2) Liam Bengtsson 2:05.97.
F HS 1600m A: 7) Ella Bengtsson 5:30.08. 3200m A: 4) E Bengtsson 11:44.27.

24.2 SOUTHLAKE, TXResultat
P HS 800m B: 1) Liam Bengtsson 2:09.58.
F HS 1600m B: 2) Ella Bengtsson 5:39.03. 3200m B: 1) E Bengtsson 11:43.66.

28.1 SOUTHLAKE, TXResultat
P HS 800m E: 7) Liam Bengtsson 2:09.95.
F HS 800m C: 7) Ella Bengtsson 2:33.54

2022

6.8 SOUTHLAKE, TX – Resultat
F HS 1600m A: 10) Ella Bengtsson 5:28.04.

12-14.5 DURHAM, NCResultat
Dag 2
M 800m h2: 5) Nicklas Nyman 1:51.43.

29-30.4 ATHENS, GAResultat
Dag  1
M 800m B: 1) Nicklas Nyman 1:52.17.
Dag 2
M 1500m A: 4) N Nyman 3:52.37.

22-23.4 ATLANTA, GAResultat
Dag 2
M 800m E: 5) Nicklas Nyman 1:54.19.

15-16.4 AUBURN, GAResultat
Dag 2
M 800m C: 10) Nicklas Nyman 1:53.89.

24-26.3 TALLAHASSEE, FLResultat
Dag 2
M 1500m A: 9) Nicklas Nyman  4:02.92.

10.3 HASLET, TXResultat
F HS 1600m B: 4) Ella Bengtsson 5:54.50. 3200m B: 2) E Bengtsson 12:39.70.

9.3 COPPELL, TXResultat
P HS Åk 8 800m: 4) Liam Bengtsson 2:23.5m.
Anm: I resultatlistan anges alla tider med två decimaler men statistiskt på athletic.net har tiderna avrundats uppåt till en decimal följt av ett h (”hand-timing”). Så förmodligen var det manuell tidtagning. Därför anges tiden också så ovan. I resultatlistan har Liam 2:23.43.

 

2021

30.4-1.5 ATHENS, GAResultat
Dag 2
M 1500m: 16) Nicklas Nyman 4:09.04.

16-17.4 ATLANTA, GAResultat
Dag 1
M 1500m A: 11) Nicklas Nyman 4:05.52

13.4 HASLET, TXResultat
P HS Åk 7 800m: 4) Liam Bengtsson 2:32.90.

8-10.4 TUSCALOOSA, ALResultat
Dag 2
M 1500m B: 3) Nicklas Nyman 3:53.26.
Dag 3
M 800m B: 8) N Nyman 1:58:10.

2-3.4 GAINESVILLE, FLResultat
Dag 1
M 1500m B: 5) Nicklas Nyman 3:54.22.

25-26.3 TALLAHASSEE, FLResultat
Dag 1
M 5000m: 8) Nicklas Nyman 14:44.44 (3000m 8:51.3m).

25.3 GRAPEVINE, TXResultat
F HS 3200m B: 10) Ella Bengtsson 14:07.3m.
Anm: Alla tider står med två decimaler i resultatlistan (Ella 14:07.25) men de följs även av ett h (hand-timing) så uppenbart var det manuell tidtagning och jag har därför avrundat (uppåt) till tiondelar.

19-20.3 ATLANTA, GA – Resultat
Dag 1
M 1500m B: 6) Nicklas Nyman 3:56.99.
Dag 2
M 800m B: 2) N Nyman 1:55.71.

6.3 TROPHY CLUB, TXResultat
F HS 1600m: 9) Ella Bengtsson 6:36.2m.
Anm: Alla tider står med två decimaler i resultatlistan (Ella 6.36.17) men de följs även av ett h (hand-timing) så uppenbart var det manuell tidtagning och jag har därför avrundat (uppåt) till tiondelar.

3.3 TROPHY CLUB, TXResultat
P HS Åk 7 800m: 2) Liam Bengtsson 2:36.4m. 1600m: 7) L Bengtsson 6:10.5m.
Anm: I resultatlistan anges alla tider med två decimaler men statistiskt på athletic.net har tiderna avrundats uppått till en decimal följt av ett h (”hand-timing”). Så förmodligen var det manuell tidtagning. Därför anges tiderna också så ovan. I resultatlistan har Liam 2:36.34 resp 6:10.46.

 

 

2019

21.5 ATLANTA, GAResultat
P HS 1 mile: 20) Nicklas Nyman 4:37.50.

4.5 FAYETTEVILLE, GAResultat
P HS 1600m: 1) Nicklas Nyman 4:23.96. 3200m: 1) N Nyman 9:22.78.

24.4 FAYETTEVILLE, GAResultat
P HS 1600m: 1) Nicklas Nyman 4:17.15. 3200m: 1) N Nyman 9:23.23.

29.3 FAYETTEVILLE, GAResultat
P HS 800m A: 2) Nicklas Nyman 1:56.43. 1600m A: 1) N Nyman 4:17.43.

9.3 KISSIMMEE, FLResultat
P HS 400m h8: 1) Nicklas Nyman 53.08. 1600m A: 12) N Nyman 4:42.74.

6.3 JUSTIN, TXResultat
F HS Åk 7 400m: 11) Ella Bengtsson 80.0m. 800m: 9) E Bengtsson 3.17.7m.
Anm: Tider står med två decimaler i resultatlistan (Ella 1:20.14 resp 3:17.61) men de följs även av ett h (hand-timing) så uppenbart var det manuell tidtagning. Jag har därför avrundat (uppåt) till tiondelar på 800m och på 400m – där det stod både 1:20.0h och 1:20.14 – valt 80.0m. 1:20.14 var uppenbart en manuell tid i tiondelar som ”maskerats” till eltid genom ett påslag på 0.14.

 

2018

22.5 ATLANTA, GAResultat
P HS 1 mile A: 7) Nicklas Nyman 4:18.89.

10-12.5 CARROLLTON, GAResultat
Dag 1
P HS 1600m B: 2) Nicklas Nyman 4:20.15.
Dag 2
P HS 3200m B: 1) N Nyman 9:35.80.

16-17.3 ATLANTA, GAResultat
Dag 2
P HS 1600m A: 1) Nicklas Nyman 4:19.13.

2-3.3 FAYETTEVILLE, GAResultat
Dag 1
P HS 3200m A: 2) Nicklas Nyman 9:23.18.
Dag 2
P HS 1600m A: 2) N Nyman 4:24.01.

24.2 DOUGLASVILLE, GAResultat
P HS 800m A: 2) Nicklas Nyman 1:58.07. 1600m A: 3) N Nyman 4:26.21.

10.2 FAYETTEVILLE, GAResultat
P HS 400m A: 1) Nicklas Nyman 53.94. 1600m A: 1) N Nyman 4:31.44.

 

2017

19-21.4 FAYETTEVILLE, GAResultat
Dag 1
P HS 1600m: 2) Nicklas Nyman 4:22.76.
Dag 3
P HS 3200m: 1) N Nyman 9:21.60.

31.3 FAYETTEVILLE, GAResultat
P HS 1600m A: 3) Nicklas Nyman 4:19.77.

 

 

2016

20-21.4 LOVEJOY, GAResultat
Dag 1
P 1600m A: 1) Nicklas Nyman 4:21.74.
Dag 2
P 3200m A: 1) N Nyman 9:45.51.

8-9.4 COLUMBIA, SCResultat
Dag 1
P HS 3200m A: 1) Nicklas Nyman 9:29.33.
Dag 2
P HS 1 mile B: 1) N Nyman 4:28.92.

12.3 WINTER PARK, FLResultat
P HS 800m A: 6) Nicklas Nyman 2:00.46. 1600m A: 3) N Nyman 4:28.60.

 

BOK: SVERIGE-BÄSTA 2021

ÅRSBOKEN

FÖLJ FRIIDROTTAREN PÅ SOCIALA MEDIER

SENASTE ARTIKLARNA

NYHETSBREV

Nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Nyhetsbrev

ARKIV

Svenska truppen