Övriga svenskar utomlands – ute

2024

Svenskar i USA – inne
Svenskar i USA – ute
Övriga svenskar utomlands – inne
Övriga svenskar utomlands – ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

RESULTAT

21.7 SCHIFFLANGE, LUXResultat
M Höjd: 1) Melwin Lycke Holm 217.
K 800m B: 4) Maria Freij 2:04.12.

20.7 JOENSUU, FINResultat
K 1500m A: 2) Yolanda Ngarambe 4:08.01 (800m 2:14.6m). Höjd: 1) Louise Ekman 185.

18-21.7 BANSKÁ BYSTRICA, SVK (UEM)Resultat

18.7 OSLO, NORResultat
M 400m A: 5) Benjamin Åberg 48.89. 1500m A: 7) Sharmarke Ahmed 3:53.32, 8) Filip Jonsson 3:53.42, 14) Nils Bredin 3:58.19, B: 2) Tomas Skjaeråsen 3:58.44.

17.7 CELLE LIGURE, ITAResultat
M Längd: 1) Thobias Montler 801/-1.1.

17.7 LAPPEENRANTA, FINResultat
M 100m h2 (+0.9: 4) William Thor 10.59, f (+1.6): 8) W Thor 10.56. Slägga: 1) Ragnar Carlsson 7500.
K Spjut: 2) Beatrice Lantz 5131.

16.7 LUZERN, SUIResultat
M 3000m: – ) Karl Ottfalk bröt.
K 800m B: 1) Maria Freij 2:05.75.

14.7 RHEDE, GERResultat
M 3000mH: 4) Nils Huhtakangas 9:30.11.

14.7 LA CHAUX-DE-FONDS, SUIResultat
M 400m C: 2) Kasper Kadestål 45.84, D: 2) William Trulsson 46.47.
K 200m D (+0.2): 2) Lisa Lilja 23.47. 400m C: 5) L Lilja 52.89.

13.7 KORTRIJK, BELResultat
M 800m D: 5) Benjamin Åberg 1:50.41.

12.7 MONACO, MON (DL)Resultat
M 800m: 7) Andreas Kramer 1:43.13 (400m/600m 50.7m/1:16.6m).

12.7 DUBLIN, IRLResultat
M Kula: 3) Wictor Petersson 2012, 6) Jesper Arbinge 1949.

9.7 SZÉKESFEHÉRVÁR, HUNResultat
M Diskus: 6) Daniel Ståhl 6336.

9.7 CORK, IRLResultat
M Kula: 1) Jesper Arbinge 1997, 2) Wictor Peteersson 1981.

9.7 MÁLAGA, ESPResultat
M 200m A (-0.2): 4) Marcus Tornée  21.42.
K 100m h1 (-0.3): 4) Fanny Runheim 12.02, f (+0.1): 4) F Runheim 11.94.

7.7 PARIS, FRA (DL)Resultat
M 800m A: 7) Andreas Kramer 1:43.66 Svenskt rekord (400m/600m 50.6m/1:16.6m). 400mH: 6) Carl Bengtström 48.68. Stav: 1) Armand Duplantis 600.

6-7.7 HENGELO, NEDResultat
Dag 2
K 1500m: 3) Yolanda Ngarambe 4:04.50 (800m/1000m 2:11.8m/2:45.3m). Kula: 6) Fanny Roos 1864.

6.7 MAISONS-LAFFITTE, FRAResultat
K 5000m C: 2) Amélie Svensson 16:35.74 (3000m 9:51.8m), 3) Emma Dahl 16:36.27  (9:51.5m).

28-30.6 LUXEMBURG, LUX (Luxemburgska mästerskapen) – Resultat
Dag 3
K 1500m: -) Lovisa Lindh bröt (hare).

28-30.6 BRAUNSCHWEIG, GER (Tyska mästerskapen) – Resultat
Dag 3
K 3000mH: 9) Amélie Svensson 10:13.08.

27-30.6 VAASA, FIN (Finska mästerskapen) – Resultat
Dag 2
M 100m h2 (+0.8): 3) Viktor Thor 10.46, h3 (+0.7): 1) William Thor 10.55, f (+0.7): 3) W Thor 10.48, 4) V Thor 10.50.
Dag 4
M 200m h1 (+0.29: 7) W Thor 21.92, h2 (+0.6): 5) V Thor 21.53, f (+0.8): 8) V Thor 21.68.

23.6 POZNAŃ, POLResultat
K 2000mH: -) Emilia Lillemo bröt (hare)

23.6 PIREAS, GREResultat
K Längd: 4) Tilde Johansson 638/+0.2.

22-23.6 MANNHEIM, GERResultat
Dag 1
P19 Kula:
7) Ludvig Fredman 1601. Diskus: -) L Fredman X. Slägga: 5) L Fredman 6032.
F19 400m C: 5) Matilda Borg 57.82. 1500m: 7) Freja Bjerström 4:44.26. 100mH h4 (+1.5): 3) Esther Salqvist 13.85, B (+1.4): 5) E Salqvist 14.05. Stav: -) Beate Pott X. Kula: 3) Beatrice Pettersson 1517. Diskus: 3) Tindra Törnestam 4550, 7) Edvina Norberg 4123. Slägga: 1) Patricia Kamga 6458, 2) Malin Garbell 6318.
Dag 2
P19 200m C (-0.2): 5) Elias Kapell 21.78. 800m B: 3) Markus Asker 1:53.04. Stav: 6) Oliver Sandberg 500, 7=) Viktor Rahm 490. Längd: 3) Gabriel Dag 753/+0.1, 6) E Kapell 713/+0.4.
F19 800m: 4) F Bjerström 2:11.00.

22.6 WIEN, AUTResultat
M 3000mH A: -) Leo Magnusson bröt (efter ca 2000m), -) Awet Mengsteab bröt (hare).
K 3000mH: 5) Linn Söderholm 9:45.54 (”fastnade” på första hindret och var nere på alla fyra, jobbade sig dock sedan tillbaka in i loppet och plockade många placeringar på andra halvan).

22.6 GENÈVE, SUIResultat
K 800m A: 7) Maria Freij 2:03.21 (400m  58.7m). 400mH C: 3) Hanna Karlsson 60.17. Höjd: 4) Ellen Ekholm 183, 5=) Engla Nilsson 180.

22.6 ORDIZIA, ESPResultat
K Längd: 2) Khaddi Sagnia 628/0.0.

22.6 KUORTANE, FINResultat
M 1500m A: 6) Emil Danielsson 3:39.53. Tresteg: 5) Gabriel Wallmark 1546/+0.6.
K 800m A: 3) Wilma Nielsen 2:02.18 (400m 59.7m), -) Lovisa Lindh bröt (hare, 58.9m). 3000m: -) L Lindh bröt (hare, 1000m 2:57.8m). Kula: 1) Fanny Roos 1867.

22.6 LOUGHBOROUGH, GBRResultat
K 800m B: 7) Hannah Kinane 2:09.81. 2000mH: 2) Majken Söderlund Larsson 6:46.10.

21.6 MADRID, ESPResultat
K 1500m: 6) Yolanda Ngarambe 4:05.19.

20.6 DUBAI, UAEResultat
M 100m A (+0.5): 3) Peter Blyckert 11.24. 200m (+0.1): 19 P Blyckert 23.66.

20.6 BYDGOSZCZ, POLResultat
M 800m: 1) Andeas Kramer 1:44.08 Svenskt rekord (200m/400m/600m 24-5m/50.7m,/1:17.3m). 400mH: 7) David Thid 50.15.

19.6 MARIBOR, SLOResultat
M Höjd: 1) Fabian Delryd 205.

19.6 LIÈGE, BELResultat
M 3000mH: 1) Leo Magnusson 8:21.74.

19.6 PFUNGSTADT, GERResultat
K 800m A: 2) Maria Freij 2:04.42. 1500m A: 2) Amélie Svensson 4:26.41.

18.6 TURKU, FINResultat
M 100m h1 (+3.8): 3) Henrik Larsson 10.15w, f (+1.5): -) H Larsson ej start. 800m A: 1) Andreas Kramer 1:44.65 (400m 51.1m). 1500m: 11) Emil Danielsson 3:40.74. 3000mH: 3) Emil Blomberg 8:21.40, 8) Simon Sundström 8:24.98.
K Tresteg: 3) Maja Åskag 1406w/+2.2 (1386/+0.2), 8) Emilia Sjöstrand  1357/+0.7. Slägga: 7) Thea Löfman 6744.

18.6 OSLO, NORResultat
M 400m A: 5) Gustav Gahne 48.45. 800m A: 10) Jonas Magnusson 1:50.10, B: 2) Victor Wahlgren 1:53.04, 3) Kevin Bodén 1:53.14. 5000m; 7) Arvid Öhrn 13:56.71, 9) Olle Ahlberg 14:04.32, 14) Sharmarke Ahmed 15:06.04. Stav: 2) Axel Rogö 520, 3) William Asker 520, 7) William Nestor 445. Längd: 2) Samuel Ekelund 718/+1.3. Slägga: 2) Ragnar Carlsson 7452.
K 800m A: 2) Wilma Nielsen 2:01.22 (400m 59.0m), -) Lovisa Lindh bröt (hare, 58.5m). 5000m: 11) Emma Dahl 16:45.00. Längd: 3) Tilde Johansson 613/+1.0, 5) Emilia Kjellberg 589/-0.3.

16.6 TROYES, FRAResultat
K 400m B: 2) Marie Kimumba 54.26.

16.6 NIVELLES, BELResultat
M Höjd: 4=) Fabian Delryd 202.
K 400m C: 5) Vira Rönström 59.71,

15-16.6 ROSTOCK, GERResultat
Dag 2
M 5000m: 7) Olof Simann 14:55.90. 3000mH: 1) Nils Huhtakangas 9:33.93.

15-16.6 WALLDORF, GERResultat
Dag 1
K 800m A: 7) Amélie Svensson 2:15.25.

15-16.6 PONTOISE, FRAResultat
Dag 1
M 400mH h4: 2) Gustav Karlsson  54.27.
Dag 2
M 400mH A: 4) G Karlsson 53.44.

15-16.6 REYKJAVIK, ISL (JNM-UNM mångkamp)Resultat

15.6 LANGUEUX, FRAResultat
M 10 km väg: 21) David Nilsson 30:26.
K 10 km väg:
1) Abeba Aregawi 31:05.

15.6 NICE, FRAResultat
M 3000mH: 1) Leo Magnusson 8:18.23.

15.6 NERJA, ESPResultat
M Stav: 3) Tobias Solberg 455.

14-16.6 BÆRUM, NORResultat
Dag 3
K 3000mH: 2) Lowa Branth 10:44.98.
Ungdomar från IFK Göteborg.
Anm: Tyrvinglekene gick traditionellt på en arena i Nadderud (i Bærums kommun), men sedan 2023 har man flyttat till en nybyggd utearena (i samma kommun) i anslutning till den flitigt använda innearenan i Baerum. Så ortsnamnet bör alltså fr o m 2023 vara samma som för hallen, dvs Bærum. (Det kan f ö vara så att arenan i Nadderud numera är ombyggd till ett rent fotbollsstadion.)

14-16.6 NARVIK, NORResultat
Ungdomar från Nedre Soppero,

14.6 KÖLN, GERResultat
M 3000mH: 1) Nils Huhtakangas 9:27.43.

8-9.6 PONTOISE, FRAResultat
Dag 2
M 400mH B: 4) Gustav Karlsson 53.78.

8.6 MÁLAGA, ESPResultat
M Stav: 2) Tobias Solberg 435.

8.6 DORTMUND, GERResultat
M 3000mH: 2) Nils Huhtakangas 9:55.83.

8.6 WATFORD, GBRResultat
M 800m A: 8) Alexander Lundskog 1:49.49, C: 7) Benjamin Åberg 1:51.12.
K 800m E: 2) Hannah Kinane 2:10.37. 3000mH: 4) Angelica Strandberg 10:26.33.
Anm: Länk till original-live-resultat  

7.6 DUBAI, UAEResultat
F16 Höjd: 1) Amalie Knapp 146. Längd (vind?): 2) A Knapp 378.

5.6 TURKU, FINResultat
M 400m A: 6) Maximilian Arzt-Jones 51.55.

2.6 ABU DHABI, UAEResultat
F12 80m (vind?): 2) V Davis 11.66. 150m (vind?): 2) V Davis 22.37. 200m (vind?): 2) V Davis 30.70. Längd (vind?): 3) Viva Davis 360.

2.6 MELBOURNE, AUSResultat
M 10 km väg: 36) Max Ueda 31:15.
Anm: Även om alla män sprang 10 km tillsammans redovisas de i resultatlistan uppdelade i tre listor, en för P17, en för P19 och en för M och veteraner. Max står som 32:a för M och äldre, men hade också 4 st P19-killar före sig, så totalt var han 36:a i mål.

30.5 OSLO, NOR (DL)Resultat
M 400m B: 8) Jeroen Persson 49.09. 800m: 10) Benjamin Åberg 1:49.85. 5000m: 8) Andreas Almgren 12:50.94 Svenskt rekord. Längd: 2) Joakim Hellbratt 736/-0.5, 4) Samuel Ekelund 724/+0.9, 6) Niklas Wall 706/+0.3. Tresteg: 8) Gabriel Wallmark 1601/-1.3. Diskus: 3) Daniel Ståhl 6680, -) Simon Pettersson X.
K 100m A (0.0): 6) Famke Persson 12.33. 400m B: 2) Linnea Frobe 54.50. 800m B: 10) Lovisa Bivstedt 2:15.28. 1500m: 9) Elin Brink 4:17.04, 14) Ida Kraft 4:26.44, -) Lovisa Lindh bröt (hare, 800m 2:11.9m). 100mH (+0.3): 6) Julia Wennersten 13.92.

28.5 PÄRNU, ESTResultat
M 60m (-0.1): 3) William Thor 6.84, 5) Viktor Thor 6.89. 100m (-0.3): 7) W Thor 10.66, 8) V Thor 10.71.
K Slägga: 1) Rebecka Hallerth 6890.

28.5 MYYRMÄKI, FINResultat
M 200m A (-2.0): 4) Maximilian Arzt-Jones 22.82.

28.5 OSTRAVA, CZEResultat
M 800m A: 3) Andreas Kramer 1:45.85 (400m 51.4m). 1500m A: 8) Samuel Pihlström 3:35.25. Stav: 1) Armand Duplantis 600.

26.5 MANCHESTER, GBR –  Resultat
M 10 km väg: 8) Suldan Hassan 28:15 (3 km/5 km 8:26/13:57), 18) David Nilsson 29:21 (8:39/14:24).

26.5 BUDAPEST, HUNResultat
K Längd: 3) Khaddi Sagnia 649w/+2.3 (645/-0.1).

26.5 GREVE, DENResultat
K 100mH (+1.2): 2) Julia Wennersten 13.74, X (+2.7): 2) J Wennersten 13.57w.

26.5 WIEN, AUTResultat
K 10 km väg: 5) Haley Quantz 38:08 (5 km 18:45)

26.5 HELSINKI, FINResultat
M 100m h4 (+1.0): 2) Maximilian Artz-Jones 11.00, f (+0.3): -) M Arzt-Jones ej start. 400m A: 4) M Arzt-Jones 49.07.

26.5 OPOLE, POLResultat
M Höjd: 11) Melwin Lycke-Holm 205.
K Höjd: 3) Engla Nilsson 186, 11) Ellen Ekholm 182.

25-26.5 CARLOW, IRLResultat
Dag 2
P19 3000m: 1) Abdirahman Ali 8:58.21.

25-26.5 BRUSSEL, BELResultat
Dag 1
M 400m G: 2) Kasper Kadestål 46.47, M: 2) Gustav Gahne 48.09, O: 4) Nick Ekelund Arenander 48.55. 5000m B: 19 Mohammad Abootorabi 13:49.85.
K 400m Q: 5) Vira Rönström 60.42. Höjd: 1) Louise Ekman 185.
Dag 2
M 200m B (-0.3): 1) Erik Erlandsson 20.74. 3000mH A: 10) Leo Magnusson 8:26.08, B: -) Axel Djurberg bröt, C: 2) Miguel Palm 8:41.43, 22) Albin Gezelius 9:02.63.  400mH C: 2) David Thid 50.22, F: 3) Gustav Karlsson 54.12.
K 3000mH A: 6) Julia Samuelsson 9:44.36.
Anm: Flera av löpgrenarna genomfördes i två separata block samma dag: Ett mindre elitblock på ”prime time” och ett större breddblock på för- eller eftertävlingarna. Heatbeteckningarna ovan är med båda blocken sammanräknade eftersom det handlade om en och samma gren där gränsdragningen mellan blocken styrdes primärt av hur många heat som rymdes inom ”prime time” fönstret.

25-26.5 HALLE, GERResultat
Dag 1
M Kula A:
6) Wictor Petersson 1982. Diskus A: 5) Simon Pettersson 6328.
P19 Kula: -) Ludvig Fredman X. Diskus: 9) L Fredman 4927. Slägga: 3) Anton Strömberg 6527, 10) L Fredman 5279.
K Kula A: 9) Fanny Roos 1814. Diskus A: 4) Vanessa Kamga 6251, Slägga: 1) Thea Löfman 7331 Svenskt rekord, 2) Rebecka Hallerth 7262 (Svenskt rekord i ett par minuter!, 7) Grete Ahlberg 6693.
F19 Kula: 5) Beatrice Pettersson 1453. Diskus: 8) Tindra Törnestam 4398. Slägga: 2) Patricia Kamga 6419.
Dag 2
M22 Kula:
8) Leo Zikovic 1780, 11) Jesper Ahlin 1661. Diskus: 7) J Ahlin 5292, 12) Adam Hellbom 4863, 13) Teo Paganus 4613.  Slägga: 6) Karl Ludvik 6467, 10) Albin Silén 6238, 13) Alfons Haals 6446.
P17 Kula: 2) Ludvig Ellgren 1713, 5) Oscar Juhlén 1598. Diskus: 2) L Ellgren 5821, 7) O Juhlén 4740. Slägga: 3) Lowe Wängelin 6505.
K22 Kula: 4) Victoria Wickman 14.87. Slägga A: 1) Thea Löfman 7008, 6) Emma Holmgren Löf 6028, B: 3) Linda Hedlund 5485.

25.5 LEVERKUSEN, GERResultat
M 110mH h2 (0.0): 2) Max Hrelja 13.72, A: -) M Hrelja ej start. Höjd: 4) Fabian Delryd 218.
K Längd: 3) Maja Åskag  634/+1.2. Tresteg: 2) Emelie Nyman Wänseth 1295/+1.7.

25.5 MANCHESTER, GBRResultat
K 1500m D: 1) Hannah Kinane 4:29.03.

25.5 MLADÁ BOLESLAV, CZEResultat
M Slägga: 3) Karl Ludvik 6336.
Anm: Karl deltog ”utom tävlan” i en klubbmatch.

25.5 ANNECY, FRAResultat
M Tresteg: 3) Markus Lundborg 1468/-0.7.
K Tresteg: 1) Fatima Koné 1320/+1.2.

25.5 TOMBLAINE, FRAResultat
M Slägga: 3) Ragnar Carlsson 7554,

25.5 LEIDEN, NEDResultat
K 800m: 2) Hanna Hermansson 2:04.16 (400m 60.7m). 5000m: -) Hanna Hermansson bröt (hare första 1700 meterna).
Anm: I resultatlistan har man i 800m-loppet delat upp deltagarna i K och F19. Hanna var total-2:a i loppet bakom en F19-tjej,

25.5 PFUNGSTADT, GERResultat
M 1500m D: 3) Petter Oster 3:56.50.
K 800m A:
3) Maria Freij 2:03.70. 1500m A: 11) Amélie Svensson 4:27.72.

25.5 HAMBURG, GERResultat
M 5000m A: 7) Nils Huhtakangas 14:36.51.

24.5 JESSHEIM, NORResultat
M 1500m A: 14) Yohannes Kiflay 3:44.62, B: 14) Albin Gezelius 3:55.76, 11) Tom Skjaeråsen 4:01.12, C: 5) Samuel Berhane 3:58.57, D: 1) Adam Sörqvist 3:56.56.
K 1500m A: 12) Elin Brink 4:19.02, B: 11) Hannah Kinane 4:34.26.

24.5 GORZÓW, POLResultat
M 200m (+1.1): 5) Linus Pihl 21.07.

24.5 BANSKÁ BYSTRICA, SVKResultat
M Höjd: 8) Melwin Lycke Holm 205.
K 800m: -) Lovisa Lindh bröt (400m 59.8m). Längd: 6) Kaiza Karlén 621/+0.5.

24.5 DESSAU, GERResultat
K 3000mH: 4) Emilia Lillemo 9:40.97.

24.5  LAHTI, FINResultat
K Tresteg: 2) Rebecka Abrahamsson 1299/+0.1. Slägga: 5) Sara Forssell 6401.

23.5 PARDUBICE, CZEResultat
M Kula: 2) Jesper Ahlin 1693. Diskus: 6) Teo Paganus  4757, 7) J Ahlin 4729. Slägga: 1) Karl Ludvik 6327.
K Slägga: 2) Molly Skugge 5538.

23.5 JÖHVI, ESTResultat
M 60m A (+1.6): 3) Viktor Thor 6.81, 4) William Thor 6.83. 100m A (+0.6): 5) V Thor 10.56, 7) W Thor 10.61. 800m A: 3) Alexander Lundskog 1:49.07. 110mH (+0.6): 2) Max Hrelja 13.51. Kula: 2) Wictor Petersson 2041. Diskus: 4) Daniel Ståhl 6669.
K Slägga: 1) Thea Löfman 7220 Svenskt rekord.

22.5 NERJA, ESPResultat
M 400mH: 1) David Thid 50.70.
K 400m A: 4) Lisa Lilja 53.81.

22.5 FANA, NORResultat
M 400m A: 2) Kasper Kadestål 46.56. 1500m: 5) Jonathan Grahn 3:38.33, 8) Emil Danielsson 3:38.98.  Stav: 3) William Asker 533. Kula: 3) Jesper Arbinge 1998. Slägga: 3) Ragnar Carlsson 7504.
K 200m (+1.2): 7) Elvira Tanderud 23.76.

22.5 KLADNO, CZEResultat
K Kula: 1) Fanny Roos 1860.

22.5 JYVÄSKYLÄ, FINResultat
K Kula: 1) Sara Lennman 1775.

22.5 EISENSTADT, AUTResultat
K 800m: 3) Maria Freij 2:03.76 (400m 60.0m).

22.5 MARSEILLE, FRAResultat
M 1500m A: 3) Samuel Pihlström 3:35.15. 3000mH: 7) Vidar Johansson 8:20.87. 400mH A: 1) Carl Bengtström 48.49. Diskus: 3) Simon Pettersson 6382.
K 1500m A: 8) Hanna Hermansson 4:07.68.

21.5 KALAMATA, GREResultat
K Längd: 2) Khaddi Sagnia 650/0.0, 3) Tilde Johansson 650/+0.7.
Anm: ”Torgtävling” på provisorisk bana.

20.5 MONTFORT-LE-GESNOIS, FRAResultat
M 400mH: 2) Gustav Karlsson 53.76.

19.5 CHANIA, GREResultat
K 200m A (+1.5): 1) Nora Lindahl 23.14. Höjd: 6=) Ingrid Ronge 170.

19.5 REHLINGEN, GERResultat
M 1500m: 9) Samuel Pihlström 3:36.25.
K 800m B: 1) Maria Freij 2:04.42. 1500m: 13) Hanna Hermansson 4:14.67. Kula: 1) Fanny Roos 1899.

19.5 MARRAKECH, MAR (DL)Resultat
M 3000mH: -) Simon Sundström bröt. Diskus: 3) Daniel Ståhl 6749.

18-19.5 GÖTZIS, AUTResultat
K Sjukamp: 16) Bianca Salming (14.79/-1.3  177  1428  26.45/+0.6  558/-0.1  4489  2:17.56).

18.5 WEINHEIM, GERResultat
M 110mH h1 (+0.5): 5) Linus Boyer 15.03, B (+0.9): 5) L Boyer 15.04.
K Höjd: 1) Emma Häggblom 174.

18.5 LONDON, GBRResultat
M 10000m B: 6) Oliver Löfqvist 28:27.44 (3000m/5000m 8:28.2m/14:06.5m).
K 10000m C: 4) Alva Malmsten Nilsson 35:40.08 (10:33.1m/17:42.3m), 5) My Rundgren 35:51.68 (10:30.0m(17:32.4m)

18.5 NIJMEGEN, NEDResultat
K 2000mH: 3) Fanny Szalkai 6:48.52.

17.5 ST. PÖLTEN, AUTResultat
K 800m: 4) Maria Freij 2:05.36 (400m 62.2m), 6) Lovisa Lindh 2:07.25 (62.2m).

15.5 KALLITHEA, GREResultat
M Höjd: 1) Fabian Delryd 217.

15.5 VARI, GREResultat
M 100m B (-0.5); 1) Isak Hughes 10.54, C (-1.7): 1) Jean-Christian Zirignon 10.81, 2) Viktor Thor 10.84. 200m C (-2.0): 3) Zion Eriksson 21.42, D (-1.0): 3) Linus Pihl 21.36. 4x100m: 3) Kombination (J-C Zirignon, Z Eriksson, L Pihl, I Hughes) 39.73.
K 100m A (+1.9): 1) Julia Henriksson 11.19, C (0.0); 1) Olivia Lundberg 11.86, 7) Michelle De Silva 12.05. 200m A (-0.8): 1) J Henriksson 23.12, 6) Madeleine Winberg 25.00, B (-0.5): 7) Ella Borg 25.41, C (-1.1): 1) Nora Lindahl 23.24.
Anm: I officiella resultatlistan (Roster) är loppen (av obegriplig anledning) betecknade A-B-C-D i tidsprogramordning vilket innebar omvänd (alltså raka motsatsen) kvalitetsordning. Beteckningarna ovan är alltså inte arrangörens utan – i enlighet med etablerad praxis – i (på förhand planerad) kvalitetsordning.

15.5 SANTA CRUZ (DE TENERIFE), ESPResultat
M Diskus: 1) Daniel Ståhl 6899.

12.5 OSNABRÜCK, GERResultat
M 3000m A: 1) Nils Huhtakangas 8:43.70.

12.5 GRAZ, AUTResultat
M 100m h1 (+0.2): 2) Henrik Larsson 10.17, f (+0.3): 1) H Larsson 10.08 Svenskt rekord.
K 800m: 4) Maria Freij 2:05.30 (400m/600m 61.2m/1:33.6m).

11-12.5 PLAKA, GREResultat
K Sjukamp: 1) Lovisa Karlsson 6.104 (13.08/+1.8  173  1197  24.07w/+3.8  651w/+4.2 (-)  3712  2:18.35)

11-12.5 ARONA, ESPResultat
M Tiokamp: -) Marcus Nilsson bröt (11.51/0.0  695/-1.4  1539  188  -)

11.5 KALAMATA, GREResultat
K 200m A (+1.0): 1) Nora Lindahl 23.13. 800m: 6) Lovisa Lindh 2:10.99. Höjd: 5) Ingrid Ronge 170.

11.5 MÜNCHEN, GERResultat
M 400m A: 3) Nick Ekelund-Arenander 48.21.

11.5 KARLSRUHE, GERResultat
M 800m A: 7) Samuel Pihlström 1:46.76, B: 10) Johan Rogestedt 1:52.87. 1500m B: 9) Jonathan Grahn 3:40.39, G: 12) Petter Oster 4:05.68. 3000mH A: –) Leo Magnusson bröt. B: 2) Axel Djurberg 8:43.17.
K 1500m A: 8) Hanna Hermansson 4:13.61. 3000mH A: 9) Julia Samuelsson 9:59.73, 16) Amélie Svensson 10:13.01, B: 8) Angelica Strandberg 10:39.78.

11.5 TOOGOOLAWAH, AUSResultat
F14 4 km terräng: 6) Zoé St John 16:31.

11.5 LISSE, NEDResultat
K Tresteg: 1) Kajsa Lindqvist 1291/+0.6.

11.5 CONFLANS-SAINTE-HONORINE, FRAResultat
M 400mH A: 4) Gustav Karlsson 53.62.

10.5 DOHA, QAT (DL)Resultat
M 1500m: 12) Andreas Almgren 3:35.22 (800m/1000m 1:55.8m/2:25.0m). 3000mH: 8) Simon Sundström 8:19.45. Längd: 7) Thobias Montler 774/+1.4.
K Höjd: 6) Maja Nilsson 188.

10.5 DUBAI, UAEResultat
M 400m A: 4) Peter Blyckert 52.28.
K Höjd: 9) Amalie Knapp 120.
F14 75mH (76.2 cm) B (-0.4): 2) A Knapp 14.68.

9.5 HECHINGEN, GERResultat
M Kula: 1) Wictor Petersson 2010.

9.5 VUGHT, NEDResultat
M 400m A: 4) Nick Ekelund-Arenander 47.94. 800m B: -) N Ekelund-Arenander bröt (hare)

9.5 ESSEN, GERResultat
M Höjd: 13) Melwin Lycke Holm 210. Tresteg: 3) Jesper Hellström 1581/+0.3
K Längd: 2) Tilde Johansson 641/+0.3. Tresteg: 5) Rebecka Abrahamsson 1304/+0.1.

8.5 ALEXANDREIA, GREResultat
M 100m A (+2.4): 4) Simon Plesse 10.50w. 400m A: 1) Kasper Kadestål 46.92.
K Höjd: 3) Ingrid Ronge 174.

5.5 OLHOS DE ÁGUA, PORResultat
M 110mH (+1.5): 4) Linus Boyer 15.33, X (+3.6): 3) L Boyer 15.53w.
K Höjd: 1) Emma Häggblom 170. Kula: 2) Victoria Wickman 1453.

5.5 OSLO, NOR (Holmenkollstafetten)Resultat
M: 2) Hälle 49:53.
K: 5) Mölndal 1:01:28, 7) Hälle 1:01:54.

4.5 GEEBUNG, AUSResultat
F15 4 km terräng: 3) Zoë St John 16:10.

5.5 PLIEZHAUSEN, GERResultat
K 600m A: 11) Maria Freij 1:30.19. 2000mH A: 6) Linn Söderholm 6:22.10, 18) Amélie Svensson 6:41.69.

4.5 VALENCIA, ESPResultat
K Längd: 1) Kaiza Karlén 665/+0.4.

4.5 DÖRPEN, GERResultat
P16

3.5 DUBAI, UAEResultat
M 100m B (+1.0); 3) Linus Pihl 10.54. 200m A (+0.3): 5) Zion Eriksson 21.09, 6) L Pihl 21.23.
K 400m A: 1) Lisa Lilja 53.25. Längd: 2) Khaddi Sagnia 658/+0.1.

1.5 BAR, MNE – Resultat
M 110mH (+0.3): 1) Sidrak Afework 14.43. Höjd: 1) Fabian Delryd 217.
K 100m A (+0.2): 2) Tuva Lindqvist 12.37, 4) Lola Woody 12.47. 400m A: 1) Moa Hjelmer 53.91, 2) Marie Kimumba 53.99, 3) Jonna Claesson 54.18.

1.5 ÅS, NORResultat
K 600m: 2) Josefin Heier 1:35.48.

1.5 ODERZO, ITAResultat
P19 10 km väg: 1) Sebastian Lörstad 30:49, 13) Samuel Berhane 31:56, 18) Emil Ling 33:28.
F19 10 km väg: 4) Ebba Broms 17:15, 11) Freja Bjerström 17:24, 12) Hannah Kinane 17:27, 17) Majken Söderlund Larsson 17:34, 22) Paulina Hultberg 18:17.
Anm: Inga officiella mellantider vid 3 eller 5 km.

30.4 HUELVA, ESPResultat
M 1500m A: 11) Emil Danielsson 3:38.88, B: 5) Jonathan Grahn 3:38.81. 400mH A: 1) Carl Bengtström 48.61, B: 1) Karl Wållgren 50.59. Diskus: 3) Simon Pettersson 6173.
K 3000mH: 5) Emilia Lillemo 9:39.97, 7) Linn Söderholm 9:43.18, 9) Julia Samuelsson  9:48.15. Längd: 3) Tilde Johansson 621/+1.1. Kula: 1) Fanny Roos 1829.

27-28.4 BRESCIA, ITAResultat
K Sjukamp: 4) Lovisa Karlsson 6.051 (13.47/-2.3  171  1243  24.66/-0.4  647/0.0  3936  2:16.72), 5) Bianca Salming 5.915 (14.81/-2.0  183  1411  26.49/-1.2 567/+1.8  4797   2:13.49)

27.4 SUZHOU, CHN (DL)Resultat
M 800m A: 6) Andreas Kramer 1:45.92 (200m/400m/600m 24.4m/50.6m/1:17.9m). Stav: 1) Armand Duplantis 600.
K Längd: 6) Khaddi Sagnia 640/+0.8.

27.4 FONTAINEBLEAU, FRAResultat
M 400mH B: 2) Gustav Karlsson 54.08.
Anm: Gustav sprang i B-finalen enl arrangörens kvalitetseedning. Dock var segertiden i B-finalen bättre än i A-finalen.

21.4 GREENE, GERResultat
M 5 km väg: 14) Nils Huhtakangas 16:02.

20.4 NAIROBI, KENResultat
K Höjd: 2) Maja Nilsson 190

20.4 XIAMEN, CHN (DL)Resultat
M 800m: 5) Andreas Kramer 1:44.81 (200m/400m/600m 25.0m/52.2m/1:18.8m , dvs sista 200m 26.0!). Stav: 1) Armand Duplantis 624 Världsrekord.

19.4 OSLO, NORResultat
M 10000m: 1) Oliver Löfqvist 28:28.61, -) Mohammadreza Abootorabi bröt.

19.4 DUBAI, UAEResultat
F16 Höjd: 1) Amalie Knapp 135.

14-19.4 ADELAIDE, AUSResultat
Dag 2
F14 1500m: 13) Zoë St John 4:54.76.
Dag 3
F14 3000m: 10) Z St John 10:28.81.
Dag 5
F14 2000mH: 2) Z St John 7:18.91.

7.4 MÁLAGA, ESPResultat
M Stav: -) Tobias Solberg X.

30.3 ABU DAHBI, UAEResultat
P15 80m A (-1.7): 1) Peter Blyckert 9.83. 150m A (-1.5): 1) P Blyckert 18.45.

17.3 LINGEN, GERResultat
M 10 km väg: 1) Nils Huhtakangas 31:38.

14-17.3 MOUNT GRAVATT, AUSResultat
Dag 1
F14 800m h1: 1) Zoë St John 2:26.09. 2000mH: 2) Z St John 7:21.05.
Dag 2
F14 800m f: 4) Z St John 2:24.07.
Dag 4
F14 1500m: 3) Z St John 4:50.85.

9.3 MOUNT GRAVATT, AUSResultat
K 1500m: 7) Zoë St John 4:59.64.

8.3 DUBAI, UAEResultat
P16 200m (+2.4): 1) Peter Blyckert 22.56w.
P14 100m (+2.5): 1) P Blyckert 11.27w.
K 100mH (-1.0): -) Emelie Biarner bröt. Längd (vind?): 2) E Biarner 495.

3.3 LEVERKUSEN, GERResultat
M 5 km väg: 51) Olof Simann 15:19.
Anm: Olof sprang ett 5 km-lopp som samkördes med tyska mästerskapen på 10 km. Placeringssiffran inkluderar alltså de 10 km-löpare som var före efter 5 km.
Han var bara anmäld på 5 km och finns bara med i den officiella resultatlistan på den distansen, men ändå figurerar han på statistiksidor med 10 km-tider på 30:39 och 30:41.  Märkligt!

24.2 MOUNT GRAVATT, AUSResultat
K 1500m A: 14) Zoë St John 4:54.13.
F17 2000mH: 9) Z St John 7:41.25.

18.2 DUBAI, UAEResultat
P16 100m A (+0.5): 1) Peter Blyckert 11.55. 200m (0.0): 1) P Blyckert 24.64. Längd (vind?): 1) P Blyckert 501. Kula (5.44 kg?): 4) P Blyckert 629. Spjut (vikt??): 3) P Blyckert 410 (ja, fyra-å-tio)!

17.2 MOUNT GRAVATT, AUSResultat
K 800m B: 5) Zoë St John 2:24.77.

10.2 MOUNT GRAVATT, AUSResultat
K 3000m A: 14) Zoë St John 10:40.89.

3.2 MOUNT GRAVATT, AUSResultat
K 1500m A: 8) Zoë St John 4:55.66.

2.2 DUBAI, UAEResultat
P14 100m A (-2.0): 1) Peter Blyckert 11.74.
K 60m A (-2.6): 5) Emelie Biarner 9.01. 100mH (-5.0): 1) E Biarner 18.76. Längd (vind?): 2) E Biarner 439.

27.1 MOUNT GRAVATT, AUSResultat
K 800m C: 6) Zoë St John 2:27.76.
F17 2000mH: 6) Z St John 7:51.13

20.1 MOUNT GRAVATT, AUSResultat
K 1500m A: 8) Zoë St John 5:00.09.

14.1 VALENCIA, ESPResultat
M 10 km väg: 6) Andreas Almgren 27:20 Svenskt rekord (5 km 13:48), 27) Mohammadreza Abootorabi 28:16 (14:02), 36) Oliver Löfvist 28.34 (14:12), 50) Emil Danielsson 29:14 (14:19), 56) Leo Magnusson 29:23 (14:34), 77) Emil Blomberg 29:53 (14:37), 86) Arvid Öhrn 30:00 (15:02), … Peter Eriksson 33:09 (16:28), Petter Svensson 34:40 (15:05), Archie Casteel 35:24 (14:45).
K 10 km väg: 23) Meraf Bahta 32:07 (15:56), 30) Carolina Johnson 32:45 (16:16), 47) Emilia Lillemo 34:29 (16.53), 51) Nova Ojutkangas 34:56 (17:12), … Kristin Nyström 38.34 (19:12).

13.1 MOUNT GRAVATT, AUSResultat
K 800m B: 3) Zoé St John 2:25.07.
F17 2000mH: 6) Z St John 7:55.60.

12.1 DUBAI, UAEResultat
P16 100m B (0.0): 1) Peter Blyckert 11.88. 200m A (0.0).: 1) P Blyckert 23.88. Längd (vind?): 6) P Blyckert 412. Kula (5.44 kg?): 2) P Blyckert 860. Spjut (vikt?): 3) P Blyckert 272.

 

 

 

2023

28.12 QUARTEIRA, PORResultat
M 10 km väg: 5) Leo Teissl 33:47.

8.12 DUBAI, UAEResultat
P14 100m A (-1.8): 1) Peter Blyckert 11.92. 200m (-1.4): 1) P Blyckert 23.55. 400m: 1) P Blyckert 56.23.

25.11 MOUNT GRAVATT, AUSResultat
K 1500m: 1) Zoë St John 4:54.71.
F15 2000mH: 6) Z St John 7:49.70.

3.11 DUBAI, UAEResultat
P14 400m: 1) Peter Blyckert 54.58.

2-5.11 MOUNT GRAVATT, AUSResultat
Dag 1
F13 800m h1: 4) Zoë St John 2:24.06.
Dag 2
F13 800m f: 7) Z St John 2:23.97.
Dag 3
F13 1500m h1: 4) Z St John 4:53.97.
Dag 4
F13 1500m f: 11) Z St John 5:03.26.

21.10 MOUNT GRAVATT, AUSResultat
K 800m A: 3) Zoë St John 2:23.70.

20.10 DUBAI, UAEResultat
P16 100m A (-0.8): 2) Peter Blyckert 11.73. 200m A (-1.2): 1) P Blyckert 23.67.  Höjd: 1=) P Blyckert 113. Längd (vind?): 3) P Blyckert 481. Kula (5.44 kg?): 5) P Blyckert 710. Spjut (vikt?): 2) P Blyckert 210.
F12 80m B /0.0): 2) Viva Davis 12.44. 150m B (-1.2): 2) V Davis 23.07. 300m A; 2) V Davis 51.09. Höjd: 1=) V Davis 123. Längd (vind?): 2) V Davis 365. Kula (2.72 kg?): 1) V Davis 550.

13.6 DUBAI, UAEResultat
P16 100m (+1.0): 1) Peter Blyckert 11.52.

17.3 DUBAI, UAEResultat
P14 100m A (-0.8): 1) Peter Blyckert 11.73. 200m (-0.4): 1) P Blyckert 23.19.

26.2 DUBAI, UAEResultat
p14 100m A (0.0): 1) Peter Blyckert 12.05. 200m A (-0.4): 1) P Blyckert 24.68. Höjd: 1) P Blyckert 135. Längd (vind?): 1) P Blyckert 530. Kula (5.44 kg?) 5) P Blyckert 722.
F10 60m A (-1.6); 1) Viva Davis 9.36. 150m A (-0.4): 1) V Davis 22.78. 300m: 1) V Davis 52.30. Längd (vind?): 1) V Davis 380. Kula (2.72 kg?): 1) V Davis 1032.
Anm: Viva Davis 1032 i kula känns väldigt tveksamt. Hennes samtliga övriga kultävlingar under 2023 låg i intervallet 620-793. Så antingen en felskrivning eller en mycket lättare kula

29.1 DUBAI, UAEResultat
P14 100m A (0.0): 1) Peter Blyckert 11.86. 200m A (0.0): 1) P Blyckert 23.83. Höjd: 2) P Blyckert 145. Kula (5.44 kg?): 3) P Blyckert 658.
F10 60m A (0.0): 1) Viva Davis 9.39. 150m B (0.0): 1) V Davis 24.01. 300m: 2) V Davis 56.11. Längd (vind?): 1) V Davis 333. Kula (2.72 kg?): 1) V Davis 700.

 

2022

9.12 DUBAI, UAEResultat
P14 100m A (-3.1): 3) Peter Blyckert 12.75. 200m A (-1.7): 1) P Blyckert 24.04.
K 800m: 4) Hanna Axson-Hanell 2:46.78.

18.11 DUBAI, UAEResultat
P14 100m A (-0.9): 1) Peter Blyckert 12.22. 200m A (-0.4): 1) P Blyckert 24.98. Höjd: 2) P Blyckert 150. Längd (vind?): 1) P Blyckert 518. Kula (5.44 kg?): 3) P Blyckert 582.
F10 60m A (vind?): 2) Viva Davis 9.65. 150m A (vind?): 1) V Davis 23.91. 300m A: 1) V Davis 53.21. Längd (vind?): 1) V Davis 368.

28.10 DUBAI, UAEResultat
P14 100m A (-0.8): 1) Peter Blyckert 12.18. 200m A (-0.6): 1) P Blyckert 24.91. Höjd: 3) P Blyckert 135. Längd (vind?): 1) P Blyckert 484. Kula (5.44 kg?): 3) P Blyckert 667.
F10 60m A (-0.8): 2) Viva Davis 9.71. 150m A (-1.1): 1) V Davis 23.85. Längd (vind?): 4) V Davis 320.

19.6 DUBAI, UAEResultat
K 3 km väg: 2) Hanna Axson-Hanell 14:40.

 

 

 

 

 

 

BOK: SVERIGE-BÄSTA 2021

ÅRSBOKEN

FÖLJ FRIIDROTTAREN PÅ SOCIALA MEDIER

SENASTE ARTIKLARNA

NYHETSBREV

Nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Nyhetsbrev

ARKIV

Svenska truppen