Fyra svenskar tävlade i Paris där sommarens åttonde Diamond League-gala genomfördes. Placerinarna blev 1:a, 3:e, 4:e och 5:e plats där Mondo Duplantis i comebacken efter bröllopet vann på 6.13 och Andreas Almgren slutade trea på 5000 m på 12:55.38.
Den extrema hettan med 40 grader i Frankrike veckorna före ställde till det och förtävlingarna ställdes in. Men huvudprogrammet kunde genomföras och det blev också riktigt bra resultat. Armand Duplantis stod över DL-galorna i Oslo och Doha då han koncentrerade sig på giftermålet med sin Desirée. Efter den överraskande andraplatsen i Stockholms Diamond League den 8 juni var var Mondo nu tillbaka högst upp på prispallen. Detta efter att ha tagit 5.63, 5.93 och 6.03 i första. Därefter felfri även över 6.13 innan han testade världsrekordhöjden 6.32 tre gånger. Första och sista var bäst där han var uppe vid ribban medan han avbröt andra på uppväg.
Segerresultaten 6.13 är nytt tävlingsrekord och innebar en segermarginal på 20 centimeter till tvåan Baptiste Thiery från Frankrike som satte personligt rekord.
Andreas åter under 13
Manliga 5000 m-loppet var det sista för kvällen och där låg Andreas Almgren kring 5-6:e plats första halvan men avancerade därefter till topp tre och gjorde ett taktiskt närmast perfekt lopp. Han passerade 1000 m på 2:36.3, 2000 m på 5:12.4, 3000 på 7:52.9 och 4000 m på 10:26.8 och då hade farten bedarrat.
Andreas tog ledningen in på upploppet men Grant Fisher kom bakifrån och var helt överlägsen och även Jacob Krop passerade. Fischer vann på 12:54.80 före Krop 12:55.22 och Andreas 12:55.38 medan Jimmy Gressier, som tog VM-guld på 10 000 m i höstas med Andreas som trea, inte hängde med på upploppet utan slutade sjua på 12:57.79.
Andreas hade 2:28.6 på sista kilometern och 55.1 på slutrundan vilket resulterade i hans tredje 3:e-plats i Diamond League denna sommar. Närmast väntar den udda distansen 2 miles (3218 m) för i Diamond League-galan i Eugene, Oregon, den 3 juli.
Axelina och Fanny över 19
I kula gjorde Axelina Johansson sin första tävling i Europa efter att i Eugene den 11 juni avslutat sin långa och framgångsrika collegekarriär med ännu ett NCAA-guld. Denna gång på 19.92, bara fem centimeter från hennes månadsgamla svenska rekord. I Paris inledde hon med en övertrampsstöt, fortsatte med 19.13 och 19.24 innan ett nytt kryss och så dagens längsta i femte med 19.25 som blev hennes sista. Första stöten var den längsta men ett tveksamt övertramp.
Det räckte till en fin fjärdeplats placeringen före Fanny Roos som som hade två över nitton där inledningsstöten på 19.17 var den bästa. Kampen om segern blev jämn där de tre första rymdes inom elva centimeter med Kanadas Sarah Mitton som vinnare på 19.99.
Femkes lysande lyft
Galans höjdpunkt var kvinnliga 800 m där Audrey Werro efter 55.8 halvvägs bakom haren tog ledningen efter 500 m och passerade 600 m på 1:25.27. Målet nådde hon på 1:53.80 – personbästa med 19 hundradelar och bara halvsekunden från Jarmila Kratochvilovas 43 år gamla världsrekord.
Bakom henne tog förra 400 häckstjärnan Femke Broeders-Bol ett nytt stort kliv framåt när hon med 1:55.60 sänkte sitt färska pers med nästan två sekunder och nu är nummer 24:a genom tiderna. Till Ellen van Langes holländska rekord fattades blott 0.06 och så lite som 0.05 skilde till trean i loppet, Bourgoin som satte franskt rekord med 1:55.65.
Tre Diamond League-rekord
Diamond League-rekord blev det också på manliga 400 m där europarekordhållaren Matthew Hudson-Smith ledde in på upploppet. Men Botswanas Kebinatshipi avslutade riktigt starkt och passerade just före mållinjen och stannade klockan på 43.54 i ett högklassigt lopp där Hudson-Smith föll tillbaka till fjärde plats på 44.09.
I övrigt noterar man:
• Världsårsbästa 1:41.84 av Marco Arop, mindre än sekunden från världsrekordet. Norges Tobias Grønstad gladde med att bli trea på 1:43.63 i en tät kamp om andraplatsen.
• 3:28.o0 på 1500 m av Cameron Myers som är världsårsbästa och bara två sekunder från världsrekordet.
• Diamond League-rekord 48.48 på 400 m av Marileidy Paulino, hennes tredje snabbaste tid.
/Jonas Hedman




