Sommarens fjärde Folksam GP-gala genomfördes på Sollentunavallen på söndagseftermiddagen och blev verkligen något som kommer att stanna kvar i minnet länge. För Turebergs egen Andreas Almgren gjorde ett riktigt imponerande 3000 m-lopp när han vann på svenska rekordtiden 7:31.42.
Det var ett underbart väder med 22 grader, sol och fullsatta läktare vilket skapade en härlig stämning som verkligen kändes. 3000 m-loppet innehöll två farthållare där Adam Gzerwinski drog första 1400 m efter att ha passerat 1000 m på 2:32.2 med Andreas trea.
Andreharen Filip Sasínek drog till 2000 m (5:03.6) vilket innebar att andra kilometern gick lite snabbare (2:31.4). När han klev av hamnade Andreas längst fram och hade då bara två man i rygg, Seth O’Donnell och Telahun Haile.
Utmärkt farthållning
När klockan ringde för sista varvet var det alltjämt en samlad trio men den började spricka upp ungefär mitt i näst sista kurvan 350 meter från mål. Med 300 meter kvar hade Andreas några meter till de två bakomvarande och när han höjde farten ytterligare så ökade avståndet bakåt allt mer samtidigt som publiken ställde sig upp och lät ännu mer. En helt underbara stämning på en underbar arena i ett underbart väder.
Andreas avverkade sista kilometern på 2:28 och slutvarvet på 58 blankt och nådde målet på 7:31.42 – 2.86 sekunder under sitt eget svenska rekord satt på Bauhaus-galan i juni förra året.
Bakom honom slutade Seth O’Donnell tvåa på 7:34.03 (pers) före Telahun Haile 7:34.49. Sjua kom Emil Danielsson, 7:47.15, följd av Jonathan Grahn, 7:50.60.
”Underbart att tävla här”
Andreas var förstås nöjd med loppet och tackade för publikstödet.
– Det är underbart att tävla en sådan här dag! Jag är ju uppväxt bara en kilometer från Sollentunavallen där mitt föräldrahem finns så det är speciellt att tävla här, säger Andreas.
– Jag befinner mig i en tung träningsperiod inför VM just nu så det ska bli intressant att se vad som händer när jag toppar formen till september. De som inte åker till Tokyo kan titta på TV den 14 september då det är direktfinal på 10 000 m och sedan försök på 5000 m den 19:e och final 21:a.
Att Andreas inte är i toppform just nu förstår man av att han sprungit drygt 17 mil under veckan. När han satte europarekord på 5000 m i juni (12:44.27) hade han nio mil i benen.
Han har nu satt 18 svenska rekord på distanser från 1500 m till halvmaraton varav tre inomhus på 3000 m.
Nytt svenska P17-bästa
Nia slutade 17-årige Sebastian Lörstad från IFK Lidingö som med 7:52.15 förbättrade sitt egen svenska P17-bästa genom tiderna med 2,5 sekunder till 7:52.15. Detta efter tre jämna kilometrar på 2:35, 2:39.5 resp 2:37.5. En fantastisk prestation av den före detta (?) cellisten som i juli vann europeiska ungdoms-OS helt överlägset och för en vecka tog senior-SM-silver på 1500 m på personliga rekordet 3:44.38.
Daniel Ståhl slog världsmästaren
Renoveringen av Sollentunavallen resulterade bland annat i att diskus- och släggburen flyttades till första kurvan där det under Lag-SM för en månad sedan inte var några bärande vindar. Men söndagseftermiddagen blåste det sned motvind och Daniel Ståhl utnyttjade det till att i tur och ordning kasta 67.77, 67.42 och sedan 68.02 som blev segerkastet i en serie som även innehöll 65.02.
Därmed besegrade han 2022 års världsmästare Kristjan Ceh med nästan två meter. Daniel imponerar med sin stabilitet denna sommar och det ska bli riktigt spännande att se vad han kan göra i Tokyo dit han åker som regerande världsmästare.
Långt igen av Vanessa
I kvinnliga tävlingen kastade Vanessa Kamga hela 64.65 i första omgången – bara metern från hennes färska svenska rekord. Hon passerades med två centimeter i omgången efter av Kubas Silinda Morales och det blev tävlingens två längsta kast.
I övrigt att notera:
• Wictor Petersson vann kula med över halvmetern på 20.90 som var hans enda långa stöt.
• Thobias Montler ökade i sista längdhoppet till 7.88 och var bara tre centimeter från segern.
• Henrik Larsson slutade trea i 100 m-finalen på 10.27 i en motvind på 0.6 m/s. Gift Leotlela vann på 10.15.
• Fjärdeplats blev det för Andreas Kramer på 800 m där han med 1:46.00 var en dryg sekund från segern.
• Khaddi Sagnia vann längd på 6.44 före Maja Åskag (6.40) och Tilde Johansson (6.29).
• Fanny Roos gjorde sin 32:a kultävling för året och tog med 18.86 sin fjärde raka seger. Tvåa slutade Axelina Johansson med 18.59.
Större publik än vanligt
Det var 1300 försålda biljetter och sedan tillkom flera hundra som köpte biljett på plats vilket innebar den största publiksiffran på flera år. Det är inte lätt att sälja biljetter till en friidrottsgala på den här nivån i ett storstadsområde där det händer mycket annat. Men när Sollentuna GP nu på grund av renovering av Sollentunavallen flyttade från juni till augusti så bidrog det säkert till publiktillströmningen. Den största anledningen till den större publiksiffran var dock alldeles säkert dubble europarekordhållare Andreas Almgren.
/Jonas Hedman
Andreas Almgrens profil på friidrottsstatistik.se





