Caisa-Marie Lindfors, Upsala IF, var en av flera i truppen som lyfte sig. Sjundeplatsen i diskus på 62.39 är hennes bästa mästerskapsplacering och var bara 18 centimeter från det personliga rekordet. Foto: Deca Text&Bild

Sveriges näst bästa EM på 72 år

EM i Birmingham resulterade i fem svenska medaljer – två guld, ett silver och två brons – och hela fem 4:e-platser. Det innebar 70 nationspoäng räknat på de åtta bästa vilket resulterade i att Sverige blev bästa nordiska land och slutade nia i nationspoängtabellen. Högre poäng har vi bara haft en enda gång sedan EM i Bern 1954.

Guldmedaljerna stod Andreas Almgren (10 000 m) och Mondo Duplantis (stav) för och båda satte mästerskapsrekord. Den sistnämnde dessutom två.
Utöver de fem medaljerna tog Sverige ytterligare nio topp-8-placeringar vilket innebar 70 poäng – en enda från ”det moderna poängrekordet” som satte på EM i Göteborg 2006.

Poängmålet (nästan) uppnått
Då för 18 år sedan var förbundskapten Kajsa Bergqvist aktiv och tog brons i höjd. Inför året mästerskap stack hon ut hakan och sa att både poäng- och medaljrekordet (i modern tid) skulle slås i Birmingham.
Så blev det inte men det var riktigt nära eftersom det bara fattades en enda poäng – 71 i Göteborg mot 70 i Birmingham.
Noterbart är att det jämfört med 2006 nu fanns ytterligare fyra grenar där det delades ut medaljer och poäng, mix 4×100 m, mix 4×400 m och de två lagtävlingarna i maraton.

Nära även medaljmålet
Medaljrekordet (efter 1954) är sex stycken från 1958 och 2006 då medaljpoängen (3-2-1) var 10 respektive 13. I Birmingham resulterade de fem pallplaceringarna i 10 poäng och i Europaförbundets medaljtablå (där guld premieras mer) slutade Sverige åtta. Medaljmålet nåddes alltså inte men det var inte mycket som fattades för att någon av dem fem 4:a-platserna istället skulle ha resulterat i något bättre. Tre sekunder på maraton, eller en tiondel på 400 m häck, eller …
Noterbart är att Norge tog sex medaljer – fyra guld och två brons – vilket innebar 14 medaljpoäng. EM 2026 är ett av deras bästa genom tiderna.
Finland tog två guld och ett silver där vinnarna var Alisa Vainio (maraton) och Silja Kosonen (slägga) samt silver för Wilma Heltelä (stav).

/Jonas Hedman

EM i Birmingham, GBR, 10–17/8 2016
Guld (2)
• Armand Duplantis, Upsala IF, stav, 6.15 (MR)
• Andreas Almgren, Turebergs FK, 10 000 m, 27:23.44 (MR)

Silver (1)
• Samuel Pihlström, Hälle IF, 1500 m, 3:36.16

Brons (2)
• Wictor Petersson, Malmö AI, kula, 20.97 (åb)
• Vanessa Kamga, Hässelby SK, diskus, 64.61

Fyra (5)
• Suldan Hassan, Ullevi FK, maraton, 2:09:24
• Oskar Edlund, Täby IS, 400 m häck 48.36
• Daniel Ståhl, Spårvägens FK, diskus, 68.22
• Perseus Karlström, Eskilstuna, FI, gång maraton, 3:00:18
• Fanny Roos, Malmö AI, kula, 19.05

Sexa (2)
• M Maraton lag 6:44:04  (Suldan Hassan, Ebba Tulu Chala, Archibald Casteel)
• Louise Ekman, Gefle IF, höjd, 1.88

Sjua (2)
• Maja Åskag, Råby-Rekarne FIF, längd 6.69
• Caisa-Marie Lindfors, Upsala IF, diskus, 62.39

Övriga topp-12-placeringar
9) Maja Åskag, Råby-Rekarne FIF, tresteg, 14.04
10) Leo Magnusson, Djurgårdens IF, 3000 m hinder 8:32.87
10) Vera Sjöberg, Täby IS, 5000 m, 15:48.80
10) Kajsa Roth, Örgryte IS, stav, 4.45
10) Axelina Johansson, Hässelby SK, kula 18.18

Svenska rekord
M 400 m häck: 47.81 Oskar Edlund (i semin)
M Gång maraton: 3:00:18 Perseus Karlström

Resultaten

Sveriges sex EM-medaljörer i Göteborg 2006
Guld: Christian Olsson, tresteg, Susanna Kallur, 100 m häck, och Carolina Klüft, sjukamp
Silver: Johan Wissman, 200 m
Brons: Stefan Holm, höjd, och Kajsa Bergqvist, höjd

Bästa EM:et?
Sverige bästa EM är från Oslo 1946 då stora delar av övriga Europa var hårt märkt av Andra världskriget. Den gången tog Sverige 21 medaljer (10 guld, 5 silver och 6 brons), 46 medaljpoäng och hela 247 nationspoäng.

Läs även:
EM 7: Nytt suveränt EM-guld av Mondo – ensam om fyra raka
EM 7: Suldan snuddade vid medalj i maratonloppet
EM 7: Maratonguld och rekord för överlägsna Alisa Vainio
EM 6: Galen spurt gav Samuel Pihlström EM-silver
EM 6: Ayla och Maja till längdfinal
EM 6: Heroisk mara av Perseus Karlström – svenskt rekord
EM 5: Historiskt brons för Vanessa Kamga
EM 5: Tappert lopp av Oskar Edlund slutade med fjärdeplats
EM 5: Samuel och Mondo säkert till final
EM 4: Ingen fullträff för Ståhl i tidernas bästa final
EM 4: Hårfin miss för Maja Åskag i trestegsfinalen
EM 4: Louise Ekman och Leo Magnusson klara för final
EM 3: Personligt rekord igen av Wilma Svenson
EM 3: Historiskt guld för Silja Kosonen
EM 3: Svenskt rekord av Oskar Edlund
EM 2: Kajsa Roth till final efter personligt rekord
EM 2: Henrik Larsson vidare till semi på 100 m
EM 1: Historisk kulmedalj av Wictor Petersson
EM 1: Den osannolike Jakob Ingebrigtsen – dubbla norska guld
EM 1: Kramer gladde i återkomsten – centimetermiss av Montler

BOK: SVERIGE-BÄSTA 2021

ÅRSBOKEN

FÖLJ FRIIDROTTAREN PÅ SOCIALA MEDIER

SENASTE ARTIKLARNA

NYHETSBREV

Nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Nyhetsbrev

ARKIV

Arkiv

Svenska truppen