EM 2022: Svenska resultat

EM-sammanfattning

Alla svenska resultat – EM i München, GER, 15–21/8 2022
Guld: Armand Duplantis, stav, 6.06 (mästerskapsrekord)
Silver: Thobias Montler, längd, 8.06/-0.5 (46 cm från guld)
4:a: Andreas Kramer, 800 m, 1:45.38 (0.19 från medalj, 0.53 från guld)
4:a: Andreas Almgren, 5000 m, 13:26.48 (pb med 2.8 s, 1.7 s från brons)
4:a: Simon Pettersson, diskus, 67.12 (2 cm från brons, 1.16 från silver)
4:a: Marcus Nilsson, tiokamp, 8.327 p (pb med 207 poäng, 19 p från brons)
4:a: Fanny Roos, kula, 18.55 (39 cm från brons)
5:a: Daniel Ståhl, diskus, 66.39 (75 cm från brons)
6:a: Khaddi Sagnia, längd, 6.61/-1.3 (19 cm från brons)
7:a: Hanna Hermansson, 1500 m, 4:05.76 (pb; 2.17 från brons)
7:a: Axelina Johansson, kula, 18.04 (92 cm från brons)
8:a: M Maraton lag, 6:51:57 (Jonas Leandersson, Linus Rosdahl, Archibald Casteel)
8:a: Bianca Salming, sjukamp, 6.185 (pb med 84 p; 2 p från 7:e; 330 p från brons)

9) Ragnar Carlsson, slägga, 74.00 (1.23 från topp-8)
9) Grete Ahlberg, slägga, 67.29 (27 cm från topp-8; 68.73 i kval)
10) Jonas Glans, 5000 m, 13:32.71 (0.90 från 8:e; 7.88 från brons)
10) Emil Blomberg, 3000 m hinder, 8:33.09 (3.57 från 8:e; 9.65 från brons)
10) Jesper Hellström, tresteg, 16.23 (37 cm från 8:e)
10) K 4×100 m 44.10 (0.35 från final; Julia Henriksson, Daniella Busk, Filippa Sivnert, Elvira Tanderud)
13) Carl Bengtström, 400 m häck, 49.52 (0.06 från final)
13) Fredrik Samuelsson, tiokamp, 7.757 (394 p från 8:e)
13) Yolanda Ngarambe, 1500 m, 4:05.68 (0.78 från final)
14) Joel Bengtsson, 110 m häck, 13.67/-0.1 (semi; 0,17 från final)
14) Sarah Lahti, 10 000 m, 32:42.27 (26.25 från 8:e)
15) Max Hrelja, 110 m häck, 13.80/-0.2 (0.05 från semi)
15) Maja Nilsson, höjd, 1.83 (4 cm från final)
17) Samuel Pihlström, 1500 m, 3:40.70 (1.40 från final)
18) Henrik Larsson, 100 m, 10.28/+0.7 (semi; 0.09 från final)
18) Vidar Johansson, 3000 m hinder, 8:38.42 (2.85 från final)
18) Sara Lennman, kula, 16.95 (38 cm från final)
20) Linn Söderholm, 3000 m hinder, 9:57.53 (7.68 från final)
20) Maja Åskag, tresteg, 13.23/-0.5 (48 cm från final)
21) Lovisa Lindh, 800 m, 2:03.48 (0.48 från semi)
23) Jakob Samuelsson, spjut, 70.39 (6.81 från final)
23) Lisa Lilja, 200 m, 23.96/-0.3 i semi (0.93 från final; 23.20/+0.5 i försök)
24) Lisa Gunnarsson, stav, 4.10 (30 cm från final)
25) Simon Sundström, 3000 m hinder, 8:50.30 (14.73 från final)
25) Vanessa Kamga, diskus, 51.66 (5.38 från final)
27) Julia Henriksson, 200 m, 23.62/+0.9 (0.17 från semi)
27) Emilia Lillemo, 3000 m hinder, 10:09.18 (19.33 från final)
28) Jonas Leandersson, maraton, 2:16:54 (5:26 från 8:e, 6:25 från brons)
29) Linus Rosdahl, maraton, 2:17:09 (5:41 från 8:e)
30) Hanna Lindholm, maraton, 2:38:44 (9:00 från 8:e; 9:52 från brons)
31) Archibald Casteel, maraton, 2:17:44 (6:16 från 8:e)
41) Sanna Mustonen, maraton, 2:43:23 (13:49 från 8:e)
44) Camilla Elofsson, maraton, 2:45:34 (15:50 från 8:e)
45) Mustafa Mohamed, maraton, 2:19:52 (8:24 från 8:e)
54) Ebba Tulu Chala, maraton, 2:23:04 (11:36 från 8:e)

Bröt: Samuel Tsegay, maraton (skoproblem)
Ej start: Sarah Lahti, 5000 m
Reserv på plats: Moa Hjelmer, 4×100 m

Svensk klubbtillhörighet men tävlande för annat land internationellt
15) Felix Svensson, 200 m, 20.90/+0.3 (0.09 från semi [Schweiz, Mölndals AIK)
15) Aina Griksaite, tresteg, 13,62/-1.4 (9 cm från final [Litauen, Spårvägens FK])

Gång
Silver: Perseus Karlström, 20 km, 1:19:23 (12 s från guld)
Bröt: P Karlström, 35 km.

Medaljtabellen

Poängtabellen

Resultaten

 

Svenska truppen

FÖLJ FRIIDROTTAREN PÅ SOCIALA MEDIER

BOK: SVERIGE-BÄSTA 2020

ÅRSBOKEN

SENASTE ARTIKLARNA

NYHETSBREV

Nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Nyhetsbrev