Dubbla guld och dubbla svenska juniorrekord innebar en historisk prestation av Maja Åskag från Råby-Rekarne. Foto: Deca Text&Bild

Bästa blågula U20-EM:et genom tiderna

Junior-EM för 19 år och yngre i Tallinn 15–18 juli resulterade i fem blågula medaljer – tre guld och två silver – vilket gör det till Sveriges bästa någonsin. Årets mästerskap var det 26:e sedan premiären i Paris 1970 ­och aldrig tidigare har vi tagit tre guld.

För pallplatserna i Tallinn stod Råby-Rekarnes Maja Åskag i längd och tresteg, och Örgrytes Gabriel Wallmark i tresteg (samtliga guld) samt silver på 400 m häck tack vare Täbys Oskar Edlund och Vallentunas Moa Granat.
Dubbla guld har Sverige tagit vid sex tidigare U20-EM – det första 1989 och senast i Borås 2019, men aldrig tidigare tre i ett och samma mästerskap.

Högsta medaljpoängen någonsin
Räknar man medaljpoäng 3-2-1 för guld-silver-brons så blir det 13 vilket även det är den högsta siffran genom tiderna. Borås 2019 var också ett bra mästerskap med två guld och två silver tack vare Carl Bengtström (guld 400 m häck), Tilde Johansson (guld 100 m häck och silver i längd) samt Omar Nuur (silver 3000 m hinder).
Det gav tio poäng och lika många hemfördes i Varazdin 1989 och San Sebastian 1993. Bättre är förutom årets mästerskap bara Tammerfors 2003 med 11 poäng – två guld och fem brons – där segrarna togs av Magnus Lohse i kula och Nicklas Wiberg i tiokamp.
Sverige slutade tio i nationspoängtabellen (där de åtta bästa räknas) på 58 p. Bara tre gånger har en högre poäng uppnåtts – Eskilstuna 2015 med 76 p samt i Tammerfors 2003 och Grosseto 2017 med 66.

Historisk prestation av Maja
Råby-Rekarnes Maja Åskag stod för den bästa svenska prestationen med guld i först favoritgrenen tresteg och sedan också i längd. Aldrig tidigare har en svensk tagit två guld i ett och samma junior-EM. Närmast var Christian Olsson i Riga 1999 med guld i höjd och silver i tresteg. Erica Johansson har dubbla medaljer i längd (silver 1989 och guld 1993).

Hög nivå på segerresultaten
Båda vinnarna i Tallinn ­– Maja Åskag och Gabriel Wallmark – presterade på hög resultatnivå även sett ur ett seniorperspektiv där båda tog sig in på topp-10-genom tiderna för seniorer.
I längd avancerade Maja från 17:e till 9:e plats (från 6.38 till 6.54) och hade dessutom flera längre medvindshopp där det längsta mätta 6.80 i +2.2, bara 0.2 över det tillåtna. I tresteg avancerade hon från 11:e till 3:e plats efter att ha förbättrat utomhusperset med hela 63 cm (från 13.42 till 14.05, men gjorde 13.67 inomhus i vintras). Fram till Carolina Klüfts svenska rekord fattas nu bara 24 centimeter.

Från 37:e till 10:e plats
Gabriel Wallmark överträffade i trestegsfinalen sitt personbästa i samtliga tre hopp han gjorde med 16.39 i topp. Med det avancerade han från 37:e till 10:e plats på den svenska genom-tiderna-listan efter att ha förbättrat sig med hela 61 centimeter.
Något Maja och Gabriel också har gemensamt från Tallinn är att de satte personbästa även i kvalet (13.62 resp 16.01) och sedan dubbla svenska juniorrekord i finalen (13.91+14.05 samt 16.39+16.39). Slutresultaten innebar också nordiska juniorrekord.
För flera av våra bästa 19-årsjuniorer finns möjlighet till nya framskjutna placeringar i junior-VM i Nairobi 17–21 augusti dit Sverige av allt att döma kommer att skicka en mindre trupp.
/Jonas Hedman

U20-EM i Tallinn 15–18 juli 2021
Sveriges topp-8-placeringar
Guld: Gabriel Wallmark, Örgryte, tresteg, 16.39 (sv j-rek)
Guld: Maja Åskag, Råby-Rekarne, längd, 6.80w
Guld: M Åskag, tresteg, 14.05 (sv j-rek)
Silver: Oskar Edlund, Täby, 400 m häck, 51.15
Silver: Moa Granat, Vallentuna, 400 m häck, 57.94

Fyra: Sharmarke Ahmed, Hälle, 3000 m, 8:20.05
Fyra: Hanna Karlsson, IF Göta, 400 m häck, 59.02
Femma: Olle Hübert, Heros, spjut, 70.29
Femma: Elvira Tanderud, Ullevi, 200 m, 23.82
Sjua: Jacob Thelander, Ljungby, tiokamp, 7.398
Finalist (bröt finalen): F19 (Katharina Gråman, Nikki Anderberg, Elvira Tanderud och Emilia Franzén).

Läs även:
Magisk längdfinal av Maja Åskag – tog andra guldet
Guld till Gabriel Wallmark – slog Christian Olssons 22 år gamla rekord
Två silver på tio minuter
Guld och rekord för Maja

Svenska truppens resultat
15‐18.7 Tallinn, EST
P19 100 m Semi 3 (15.7, +1.3): 5) Zion Eriksson Täby 10.58, Heat 1 (15.7, -0.7): 6) Zion Eriksson Täby 10.71;
P19 200 m Heat 3 (16.7, +1.2): 7) Adam Landén Helsingborg 21.86;
P19 400 m Semi 2 (15.7): 5) Emil Johansson Tureberg 47.40, Heat 1 (15.7): 2) Emil Johansson Tureberg 47.10;
P19 800 m Heat 2 (16.7): 7) Erik Guander Sävedalen 1:52.94;
P19 3000 m (17.7): 4) Sharmarke Ahmed Hälle 8:20.05, Heat 2 (15.7): 1) Sharmarke Ahmed Hälle 8:25.99;
P19 5000 m (16.7): 18) Wilhelm Bergentz KFUM Örebro 14:58.56;
P19 3000 m hinder (18.7):  Nils Bredin Hälle DNS, Heat 1 (16.7): 8) Nils Bredin Hälle 9:07.69;
P19 110 m häck (99.1 cm) Semi 3 (16.7, +2.4): 5) Markus Moberg Hammarby 13.87w, Heat 4 (16.7, +0.7): 4) Markus Moberg Hammarby 14.06;
P19 400 m häck (18.7): 2) Oskar Edlund Täby 51.15, Semi 2 (17.7): 2) Oskar Edlund Täby 51.32, Heat 1 (16.7): 2) Oskar Edlund Täby 51.00, Heat 2 (16.7):  David Thid Hammarby DQ;
P19 Längd Kval (15.7): 21) Oliver Ellström IF Göta 7.08 (-1.1);
P19 Tresteg (18.7): 1) Gabriel Wallmark Örgryte 16.39 (0.0), Kval (17.7): 1) Gabriel Wallmark Örgryte 16.01 (+1.7);
P19 Kula (6.0 kg) Kval (15.7): 14) Jesper Ahlin Tureberg 17.44;
P19 Diskus (1.75 kg) Kval (17.7): 18) Måns Roos Mölndal 51.61, 24) Leo Janén Kalmar SK 50.09;
P19 Slägga (6.0 kg) Kval (15.7): 21) Karl Ludvik Tureberg 66.67, 26) Alfons Haals Västerås 64.16;
P19 Spjut (17.7): 5) Olle Hübert Heros 70.29, Kval (15.7): 12) Olle Hübert Heros 66.12;
P19 Tiokamp (P19) (18.7): 7) Jacob Thelander Ljungby 7.398 (11.09/-0.1  7.04/-0.4  1.97  49.21  15.12/+0.2  44.20  4.30  49.19  4:51.90);
P19 4×100 m Heat 2 (18.7): 4) Sverige Sverige 40.50 (Simon  Plesse,  Zion  Eriksson,  Jonatan  Borg,  Alex  Apelgrim);
P19 4×400 m Heat 3 (17.7):  Sverige Sverige DNF (Alexander  Nyström,  Adam  Landén,  Markus  Moberg,  Emil  Johansson);
F19 100 m Semi 1 (15.7, +1.4): 5) Nikki Anderberg Malmö 11.70, Heat 3 (15.7, +0.1): 2) Nikki Anderberg Malmö 11.69;
F19 200 m (17.7, +0.1): 5) Elvira Tanderud Ullevi 23.82, Semi 2 (17.7, -0.4): 3) Elvira Tanderud Ullevi 23.79, Heat 1 (16.7, +2.3): 2) Elvira Tanderud Ullevi 23.82w;
F19 400 m Semi 1 (15.7): 7) Lova Perman IF Göta 55.31, Heat 3 (15.7): 3) Lova Perman IF Göta 54.70;
F19 1500 m Heat 1 (16.7): 8) Alice Magnell Millán Eskilstuna 4:28.99;
F19 3000 m (17.7): 10) Nora Lundin Hammarby 9:31.75, Heat 1 (15.7): 7) Nora Lundin Hammarby 9:37.55, Heat 2 (15.7):  Julia Svennblad Hälle DNF;
F19 5000 m Final B (18.7): 6) Tilda Månsson Fredrikshof 17:16.84, 7) Alva Malmsten Nilsson Upsala 17:17.67;
F19 3000 m hinder Heat 1 (15.7): 13) Agnes Thundal IFK Göteborg 11:10.62, 14) Lowa Branth Upsala 11:12.64, Heat 2 (15.7): 13) Saga Provci IFK Göteborg 11:26.41;
F19 100 m häck Heat 4 (16.7, +2.3):  Katharina Gråman Tyresö wDNS;
F19 400 m häck (18.7): 2) Moa Granat Vallentuna 57.94, 4) Hanna Karlsson IF Göta 59.02, Semi 1 (17.7): 1) Moa Granat Vallentuna 57.86, 4) Hanna Karlsson IF Göta 58.53, Semi 2 (17.7): 7) Ebba Åhman Ymer 59.82, Heat 2 (16.7): 1) Moa Granat Vallentuna 58.79, Heat 3 (16.7): 5) Ebba Åhman Ymer 1:00.39, Heat 4 (16.7): 1) Hanna Karlsson IF Göta 59.40;
F19 Höjd Kval (16.7): 13) Ingrid Ronge Rigor 1.81;
F19 Stav (17.7): 12) Sara Winberg Täby 3.84, Kval (15.7): 6) Sara Winberg Täby 4.00;
F19 Längd (18.7): 1) Maja Åskag Råby-Rekarne 6.80w (+2.2), Kval (17.7): 3) Maja Åskag Råby-Rekarne 6.45 (+1.7);
F19 Tresteg (16.7): 1) Maja Åskag Råby-Rekarne 14.05 (+0.8), Kval (15.7): 1) Maja Åskag Råby-Rekarne 13.62 (+1.2);
F19 Kula Kval (17.7): 24) Linn Gabrielli Gustafsson Råby-Rekarne 13.31;
F19 Diskus (16.7): 11) Emma Sralla Spårvägen 48.21, Kval (15.7): 10) Emma Sralla Spårvägen 49.35;
F19 Slägga Kval (16.7): 14) Thea Löfman Malmö 57.25, 15) Hillevi Carlsson Hässelby 57.13, 31) Saga Berg Östhammar 52.28;
F19 Sjukamp (16.7): 9) Tuvalisa Rosenquist IF Tjalve 5.549 (15.00/+0.7  1.72  11.68  25.91/+0.7  5.95/+0.8  40.04  2:15.87), 14) Sophie Reid Ymer 5.312 (14.54/+0.3  1.69  12.85  26.33/+0.7  5.41w/+2.4  42.96  2:30.76);
F19 4×100 m (18.7):  Sverige Sverige DNF (Katharina  Gråman,  Nikki  Anderberg,  Elvira  Tanderud,  Emilia  Franzén), Heat 1 (18.7): 4) Sverige Sverige 45.33 (Katharina  Gråman,  Nikki  Anderberg,  Elvira  Tanderud,  Emilia  Franzén);
F19 4×400 m Heat 1 (17.7): 5) Sverige Sverige 3:43.10 (Tuvalisa  Rosenquist,  Hanna  Karlsson,  Ebba  Åhman,  Lova  Perman)

FÖLJ FRIIDROTTAREN PÅ SOCIALA MEDIER

BOK: SVERIGE-BÄSTA 2020

ÅRSBOKEN

SENASTE ARTIKLARNA

NYHETSBREV

Nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Nyhetsbrev